Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wojskowe samochody na drogach. Kierowcy muszą uważać

Dodano: 05.08.2023 | 09:05

Na zdjęciu: Planowana jest defilada z okazji Święta Wojska Polskiego.

Fot. KPUW

Przez trzy dni od 4 do 6 sierpnia 2023 r. mieszkańcy niemal całej Polski będą mogli  zaobserwować wzmożony ruch przemieszczających się na drogach kolumn pojazdów wojskowych. Ich przejazd związany jest z przygotowaniami do Wielkiej Defilady pod hasłem Silna Biało-Czerwona, która ruszy w związku ze Świętem Wojska Polskiego 15 sierpnia o godz.14:00 na warszawskiej Wisłostradzie.

Pojazdy wojskowe kierować się będą po autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Aby jak w największym stopniu zapobiec utrudnieniom w ruchu, znaczna ich liczba przemieszać będzie się w nocy. Niektóre przejazdy będą odbywać się też w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Pojazdy będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

7 sierpnia w godzinach 8.00-12.00, nad Polską zaobserwować można będzie natężony ruch statków powietrznych, przemieszczających się na zgrupowania do parady lotniczej. Od 8 do 13 sierpnia zrealizowane zostaną loty treningowe.

– Zwracam się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Prosimy również aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych – czytamy w komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas defilady zaprezentowanych zostanie 210 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście ponad 2000 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Odwiedzający podziwiać będą mogli zakupione od USA czołgi M1A1 Abrams, czołgi K2, haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot i element polskiego systemu „WISŁA”.

Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie można będzie zaobserwować samoloty FA-50, wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 oraz bezzałogowce.

W dniach od 12 do 15 sierpnia w miastach i miasteczkach we wszystkich województwach kraju odbędzie się blisko 70 pikników będących okazją do zobaczenia sprzętu, w który jest wyposażona polska armia.

0 0 votes
Article Rating
Wojskowe samochody na drogach. Kierowcy muszą uważać
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adriana
Adriana
4 miesięcy temu

To my teraz idziemy śladami Putina? Takie parady to chyba Moskwa lubi organizować. Mam nadzieję, że ten sprzęt to nie wydmuszki jak u sąsiada…