Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 22 • L 22
22C
Sr
21C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
23C
Nd
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWójt Łubianki o metropoliach: Przyczynią się do pogłębiania różnic [SONDA]
Kujawsko-Pomorskie
27.10.2015 | 16:53

Wójt Łubianki o metropoliach: Przyczynią się do pogłębiania różnic [SONDA]

Zdaniem Jerzego Zająkały proces traktujący metropolie jako lokomotywy rozwoju także obszarów wiejskich jest zbyt czasochłonny.

Na zdjęciu: Do utworzenia metropolii potrzeba minimum pół miliona mieszkańców. Bydgoszcz z okolicznymi gminami spełnia to kryterium.

Fot. Metropolia Bydgoska.PL

W skład Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę wszedł między innymi wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. W rozmowie z Portalem Samorządowym twierdzi on jednak, że metropolie to zły kierunek rozwoju kraju.

Zająkała przekonuje, że metropolie zaopatrzone w dodatkowe instrumenty finansowe spowodują degradację obszarów wiejskich. – Wskazany przez obecny rząd rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny, który ma doprowadzić do tego, że mówiąc obrazowo – kiedy się te lokomotywy rozpędzą, to wytworzą tyle dobra, że dotrze ono i do środowisk wiejskich – jest procesem zbyt długotrwałym – mówi wójt Łubianki w rozmowie z Portalem Samorządowym. – Takie pompowanie rozwoju miast doprowadzi wcześniej do pogłębienia się różnic pomiędzy standardem życia na wsi i w mieście. To absolutnie niedopuszczalne. 

Wójt gminy Łubianka zauważa także, że bardzo powoli uruchamiane są środki z puli przeznaczonej na inwestycje w nowej perspektywie unijnej. Jak podkreśla, od 1 stycznia 2014 roku minęły już niemal dwa lata, a nadal trudno mówić, że wsparcie czeka już na samorządy. – To oznacza faktycznie dwa lata opóźnienia – przekonuje.

Ustawa o powiatach metropolitalnych została uchwalona na ostatnim posiedzeniu sejmu minionej kadencji. Trafiła do podpisu do prezydenta Andrzeja Dudy, ale ten jak dotychczas jej nie sygnował. W toku prac nad nią przepadły dwie forsowane przez środowiska toruńskie poprawki – najpierw zapis mający de facto uniemożliwić utworzenie metropolii innej niż opartej o dwie stolice regionu kujawsko-pomorskiego, a później – obniżając kryterium ludnościowe potrzebne do utworzenia metropolii do 350 tysięcy. Otwierałoby to drogę do utworzenia osobnej metropolii wokół Torunia. Wobec odrzucenia tej korekty, jedynym miastem zdolnym do tworzenia samodzielnej metropolii w Kujawsko-Pomorskiem jest Bydgoszcz. Wymagałoby to jednak zmiany zapisów w strategicznych dokumentach krajowych jak chociażby Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, która wskazuje na wspólny obszar metropolitalny Bydgoszczy i Torunia.

Czy metropolie mogą doprowadzić do osłabienia pozycji terenów wiejskich?

Zobacz rezultat

Powiązane treści