Bydgoszcz
12C
Opady
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 13 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaWraca temat świateł na rondzie Jagiellonów. Co na to drogowcy? [SONDA]
rondo Jagiellonów Bydgoszcz
24.03.2016 | 10:18

Wraca temat świateł na rondzie Jagiellonów. Co na to drogowcy? [SONDA]

Ostatnie wypadki i kolizje w rejonie obleganego ronda Jagiellonów przywróciły dyskusję o zasadności zamontowania tam sygnalizacji świetlnej.

Na zdjęciu: Przez rondo Jagiellonów przejeżdża aż siedem linii tramwajowych.

Fot. Leszek Grabowski

Co łączy ze sobą piątek, 4 marca, poniedziałek, 7 marca i wreszcie niedzielę, 20 marca? W te dni na rondzie Jagiellonów dochodziło do kolejnych wypadków, co na nowo wywołało dyskusję na temat poprawy bezpieczeństwa na jego obszarze.

W wyniku marcowych zdarzeń do szpitali trafiły dwie osoby, zniszczeniu uległa wiata znajdująca się nad przejściem podziemnym w sąsiedztwie Banku Pocztowego (nowa zostanie zamontowana dopiero za kilka tygodni), a przez co najmniej kilka godzin (trzykrotnie) w tym newralgicznym miejscu kierowcy zmagali się z utrudnieniami związanymi z usuwaniem skutków zderzeń. Powody – identyczne. Konkretnie – wymuszanie pierwszeństwa. – Kluczowy jest rejon przy wylocie ronda w kierunku ulicy 3 Maja. To tam dochodzi do dziewięciu na dziesięć kolizji i wypadków – tłumaczą policjanci.

Nagromadzenie wypadków na rondzie spowodowało, że część osób zaczęła głośno domagać się instalacji w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. To temat wracający jak bumerang, który w dodatku stosunkowo niedawno był poważnie analizowany. Chociażby przy okazji montażu na terenie miasta Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS). Rondo Jagiellonów pierwotnie było wskazywane jako jedno z tych (obok między innymi ronda Wielkopolskiego czy Kujawskiego), gdzie trójkolorowe światła miały się pojawić. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano, instalując jedynie żółte pulsacyjne światła ostrzegające przez nadjeżdżającymi z kilku kierunków tramwajami.

I właśnie między innymi krzyżowanie się szlaków tramwajowych sprawia, że drogowcy pomysł instalacji na rondzie Jagiellonów świateł oceniają negatywnie. – Zamontowanie sygnalizacji spowoduje, że nie będzie szans na utrzymanie przepustowości tego ronda – tłumaczy w rozmowie z nami Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Jak dodaje, dodatkowym utrudnieniem jest liczba wariantów przejazdu przez rondo. – Sygnalizacja mogłaby sparaliżować i tak momentami utrudniony ruch w tym rejonie. Żaden system, ani żadna elektronika nie są w stanie zapewnić obecnej płynności poruszania się aut – podkreśla.

Drogowcy wspólnie z policjantami apelują więc, aby podczas przemieszczania się po rondach bez sygnalizacji bądź z wyłączoną sygnalizacją zachowywać szczególną ostrożność. – Doskonałym przykładem jest rondo Toruńskie, gdzie wyłączyliśmy światła z uwagi na remont – wskazuje Kosiedowski. Doskonałym, ale jak się szybko okazało – również niebezpiecznym, bowiem od poniedziałku doszło tam już do dwóch wypadków. Nasi czytelnicy sygnalizują wręcz, że w jego rejonie na potencjalnych uczestników zderzeń czekają… lawety.

Dyskusja o bezpieczeństwie na rondzie Jagiellonów przeniosła się również do sieci. Na portalu Facebook powstało wydarzenie „Chcemy świateł na rondzie Jagiellonów”. Bierze w nim udział (ergo – można wnioskować, że ideę popiera) blisko ćwierć tysiąca osób. Trzykrotnie więcej obserwuje przebieg dyskusji. Ta jednak toczy się pod dyktando przeciwników instalacji sygnalizacji. „To najbezpieczniejsze rondo w Bydgoszczy według mnie, tylko ludzie są bezmyślni i wymuszają pierwszeństwo. Kierowcy nie myślą i takie są skutki potem” – komentuje jedna z uczestniczek dyskusji Katarzyna Rummel. Nie brakuje również bardziej dosadnych i uszczypliwych opinii. „Jak ktoś jeździć nie umie, to niech taczkę sobie kupi…” – napisał z kolei Piotr Kaliszewski.

Czy na rondzie Jagiellonów powinna zostać zamontowana sygnalizacja świetlna?

Zobacz rezultat


Powiązane treści