Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiWśród laureatów konkursu – „podstawówka” z Bydgoszczy
08.11.2016 | 11:11

Wśród laureatów konkursu – „podstawówka” z Bydgoszczy

Fajnie zjeść śniadanie z klasą, by w nauce trzymać fason! - to hasło wymyślone przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 65 im. Czesława  Tańskiego w Bydgoszczy spodobało się jurorom.

Na zdjęciu: Logotyp konkursu.

Fot. organizator

8 listopada w całej Polsce na ławkach szkolnych, zamiast książek i zeszytów, królować będą zdrowe i smaczne potrawy śniadaniowe. W ramach programu Śniadanie Daje Moc odbył się konkurs na hasło promujące codzienne jedzenie śniadania. Jednym z laureatów została Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy. Jak święto śniadaniowe będzie wyglądało w tej szkole? Wszystko okaże się podczas wielkiego finału tegorocznej edycji – wspólnego szkolnego śniadania dla uczniów, nauczycieli, rodziców i gości szkoły.

Od sześciu lat program Śniadanie Daje Moc promuje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Organizator – Partnerstwo dla Zdrowia – gorąco zachęca rodziców do zgłaszania szkół. Udział w programie jest bezpłatny, a dla dzieci jest gwarancją świetnej edukacyjnej zabawy. Jaki jest pomysł na wciągnięcie uczniów te działania edukacyjne? Przygodowa Misja Śniadaniowa, by nauczyć kosmicznego stworka Wszystkojada 12 zasad zdrowego odżywiania, które opracował Instytut Matki i Dziecka. A wszystko to pod okiem małych agentów z innej planety – Toli i Maksa.

W kujawsko-pomorskich szkołach podstawowych Misje Śniadaniowe trwają już od września. Aby zachęcić innych do jedzenia śniadania, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 65 im. Czesława  Tańskiego w Bydgoszczy wymyślili śniadaniowe motto: Fajnie zjeść śniadanie z klasą, by w nauce trzymać fason! i zdobyli dofinansowanie na organizację wielkiego szkolnego śniadania – 8 listopada.

Obrady jurorów trwały wyjątkowo długo. Decyzja nie była łatwa, ponieważ na konkurs przesłano blisko 500 haseł! Jesteśmy pod wrażeniem kreatywności uczniów i nauczycieli. Chcielibyśmy wyróżnić wszystkich, ale niestety mogliśmy wybrać tylko 16 najlepszych szkół, po jednej w każdym województwie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy do udziału w Misjach Śniadaniowych i do organizacji Dnia Śniadanie Daje Moc – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Dzień Śniadanie Daje Moc zapisał się już na stale w szkolnych kalendarzach tysięcy szkół podstawowych i co roku jest okazją, by przypomnieć, dlaczego warto jeść ten najważniejszy posiłek dnia i z czego powinien się składać. Będzie pysznie – już 8 listopada! W tym dniu odbędzie się bowiem finał „Misji Śniadaniowych”. Na wspólne, ogólnoszkolne śniadania w całej Polsce, oprócz nauczycieli wraz z dziećmi, zostaną także zaproszeni rodzice i przedstawiciele lokalnych społeczności.

 „Misje Śniadaniowe” to także konkurs, w którym uczniowie i nauczyciele mogą wygrać nagrody w wysokości 1500, 2000 lub 3000 złotych na rozwój edukacji prozdrowotnej w szkole oraz nagrody na nauczycieli i uczniów!

Najważniejsze cele programu:

  1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
  2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
  3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Główne działania programu:

  1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
  2. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Podobne wpisy

Powiązane treści