Bydgoszcz
-0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 6km/h NE
H 0 • L -2
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWszczęta egzekucja, a Ty nie wiedziałeś o żadnym postępowaniu? [RADCA w PIĄTEK]
22.02.2019 | 01:31

Wszczęta egzekucja, a Ty nie wiedziałeś o żadnym postępowaniu? [RADCA w PIĄTEK]

Jak co piątek radca prawny Przemysław Piątek zaprasza do kolejnej odsłony cyklu porad prawnych. Szukasz pomocy? Napisz - prawnik@metropoliabydgoska.pl.

Na zdjęciu: Pozew musi być dostarczony na aktualny adres zamieszkania pozwanego. Do właściwego wskazania tego adresu zobowiązany jest powód.

Fot. FreeImages

Przy wnoszeniu pozwu powód zobowiązany jest podać aktualny adres zamieszkania pozwanego. W praktyce zdarza się, że adres podany w pozwie nie jest aktualny. Część sądów skrupulatnie przeszukuje bazy PESEL, aby ustalić prawidłowy adres zamieszkania strony postępowania, jednak niejednokrotnie zdarza się, że orzeczenie wraz z pozwem doręczane jest na nieaktualny adres. Co wtedy zrobić?

W sytuacji opisanej powyżej o całej sprawie sądowej dowiadujesz się dopiero po zajęciu Ci konta bankowego przez komornika i doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. W takim przypadku od momentu doręczenia liczy Ci się 7-dniowy termin na wniesienia zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności (oparty na art. 795 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Opłata od takiego zażalenie wynosi 30 złotych.

Zobacz również:

Ratunku, z mojego konta zniknęły pieniądze! Co zrobić z dziwnymi transakcjami?

Może się jednak zdarzyć, że nie zostanie doręczone Tobie nawet zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Wtedy powinieneś/powinnaś wnosić o uchylenie przez sąd klauzuli wykonalności z urzędu na podstawie art. 359 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Powód – zmiana okoliczności sprawy. Chodzi o wykazanie, że nie nastąpiło prawidłowe doręczenie wyroku/nakazu na Twój adres, a co za tym idzie – nie mogłeś/mogłaś brać czynnego udziału w postępowaniu, w szczególności podjąć środków obrony. Ponadto możesz wnosić o doręczenie pozwu oraz wyroku / nakazu zapłaty
na prawidłowy adres.

Ważne jest, aby przy składaniu tego wniosku załączyć dowody na okoliczność ustalenia innego adresu zamieszkania. Takimi dowodami mogą być np. umowa najmu, rachunki, korespondencja kierowana na aktualny adres zamieszkania.

Dodatkowo w piśmie do sądu warto wnieść o wydanie zaświadczenia, że wyrok / nakaz zapłaty został doręczony na oznaczony adres w trybie art. 139 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, gdyż – stosownie do treści art. 820 (3) § 1 kpc, komornik zawiesza na wniosek dłużnika postępowanie prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego w postaci zaopatrzonego w klauzulę wykonalności wyroku zaocznego, nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, upominawczym albo elektronicznym postępowaniu upominawczym, jeżeli dłużnik przedstawi zaświadczenie określone w art. 139 § 5 kodeksu postępowania cywilnego, z którego wynika, że wyrok zaoczny lub nakaz zapłaty został doręczony na inny adres aniżeli miejsce zamieszkania dłużnika.


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Podstawa prawna: art. 795, 359, 820 (3) § 1 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93)

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści