Bydgoszcz
-3C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -3 • L -3
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWy się bawicie – my cierpimy: Psy, koty i fajerwerki, czyli jak w Sylwestra pomóc zwierzakom?
psy
31.12.2017 | 00:15

Wy się bawicie – my cierpimy: Psy, koty i fajerwerki, czyli jak w Sylwestra pomóc zwierzakom?

Na zdjęciu: Zróbmy wszystko, by oszczędzić im stresu...

Fot. Stanisław Gazda

Dla nas ta wystrzałowa impreza, to zabawa, a dla zwierzaków koszmar. Głośne sylwestrowe petardy potrafią przerazić czworonogi, a nawet sprawiać ból. Aż 57 proc. więcej psów niż zazwyczaj trafia w sylwestrową noc do schronisk. Wystraszone odgłosem fajerwerków, mogą się spłoszyć i uciec.  Jak zatem pomóc zwierzakowi przetrwać sylwestrową noc?

Znany bydgoski lekarz weterynarii Mariusz Marczak,  stwierdza na podstawie wieloletniego doświadczenia, że problem sylwestrowej traumy u zwierząt dotyczy bardziej psów niż kotów, choć dla nich, jako wrażliwszych na stres, zmasowany huk fajerwerków może skończyć się nawet wirusowym zapaleniem otrzewnej. Jednak samo przeżywanie sylwestrowych wystrzałów, najgorzej znoszą psy.

By im pomóc, są dwa wyjścia: albo podanie leków typowo weterynaryjnych, albo adaptacja leków ludzkich – wyjaśnia doktor Marczak, dodając, że bardzo istotne jest, by proces uspakajania zwierzęcia rozpocząć na długo wcześniej przed północą. Dobrą praktyką jest zgłośnienie muzyki, która zniweluje dźwięki ze środowiska zewnętrznego i odwróci od nich uwagę. – Oczywiście zamykamy okna, no i staramy się zająć psa zabawą, pieszczotami, mówieniem do niego. Jeżeli to nie skutkuje, wówczas podajemy leki, uważając szczególnie przy korzystaniu z leków ludzkich, takich jak relanium czy oxazepam, by nie przedawkować. – przestrzega weterynarz.

Niestety sylwestrowa noc, zwłaszcza pierwsza w życiu zwierzaka, pozostaje w jego psychice – każdy huk, głośniejsze stuknięcie czy zachowanie się, będą powodem paniki. U zwierząt już doświadczonych takim przeżyciem, stres powinien ustąpić po dwóch-trzech dniach.

Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy i OTOZ ANIMALS, Oddział Kujawsko Pomorski apelują do właścicieli psów o zapewnienie im szczególnej opieki bezpośrednio przed i w czasie powitania Nowego Roku.

Zaopatrzmy psy (i wychodzące koty) w identyfikatory z numerem naszego telefonu, lub napiszmy ten numer wodoodpornym pisakiem na ich obroży. W ten sposób zwierzęta, gdyby się zagubiły, szybciej wrócą do właściciela. – mówi Izabela Szolginia, dyrektor bydgoskiego schroniska dla zwierząt. – Raczej jednak zachowajmy rozwagę i nie spuszczajmy w tym czasie naszych psów ze smyczy. Nie wypuszczajmy na dwór wychodzących zwykle kotów, bo mogą one nie wrócić do domu. – dodaje.

Gdy znajdziemy zagubionego psa lub domowego kota pamiętajmy o zgłoszeniu tego faktu do Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy, a gdy nie możemy zapewnić zwierzęciu tymczasowej opieki do Straży Miejskiej.


Powiązane treści