Bydgoszcz
17C
Opady
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 18 • L 15
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaWybory prezydenckie. Marszałek sejmu podała datę przeprowadzenia pierwszej tury głosowania
03.06.2020 | 11:51

Wybory prezydenckie. Marszałek sejmu podała datę przeprowadzenia pierwszej tury głosowania

O nowej dacie wyborów poinformowała marszałek sejmu Elżbieta Witek.

Na zdjęciu: 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie.

Fot. Szymon Fiałkowski

To będzie wyjątkowo krótka kampania wyborcza. Marszałek sejmu Elżbieta Witek w środowe (3 czerwca) przedpołudnie ogłosiła datę wyborów prezydenckich.

Przypomnijmy, że wybory pierwotnie miały się odbyć 10 maja. Tak się nie stało wskutek pandemii koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski rekomendował, aby w całym kraju głosowanie odbyło się korespondencyjnie. Weto przy próbie zorganizowania w tym terminie postawiła jednak opozycja. Wczoraj, parlament przyjął ustawę o organizacji wyborów prezydenckich (w poniedziałek zrobił to senat, we wtorek sejm), a w godzinach wieczornych podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Dzisiaj, marszałek sejmu ogłosiła nową datę wyborów prezydenckich. Zgodnie z nią, do urn pójdziemy 28 czerwca, a dwa tygodnie później (12 lipca) miałaby się odbyć druga tura. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Jednocześnie, nowy kalendarz wyborczy pozytywnie zaopiniowała Państwowa Komisja Wyborcza. Zgodnie z nim, w najbliższy piątek (5 czerwca) minie termin o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. W przyszłą środę (10.06) z kolei mija termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta. Komitety tych kandydatów muszą do tego czasu zebrać wymaganą liczbę 100 tysięcy podpisów pod rejestracją kandydatury. Jeszcze dzisiaj PKW ma opublikować nowy wzór kart do zbierania podpisów.

Wybory prezydenckie 28 czerwca zostaną przeprowadzone w godzinach 7:00 – 21:00. Jednocześnie głosowanie ma mieć charakter mieszany: zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści