Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 3 • L 2
2C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaWybory w regionie w trakcie epidemii. Do dyspozycji głosujących maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji
26.04.2020 | 01:32

Wybory w regionie w trakcie epidemii. Do dyspozycji głosujących maseczki, rękawiczki i płyn do dezynfekcji

Na zdjęciu: Swoje głosy w niedzielnych głosowania będą mogli oddać mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego oraz część mieszkańców Ciechocinka.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na niedzielę, 26 kwietnia w dwóch miastach w województwie kujawsko-pomorskim zaplanowano wybory. W Aleksandrowie Kujawskim mieszkańcy wybierają nowego burmistrza, natomiast w Ciechocinku uzupełniają skład rady miejskiej.


CZYTAJ TAKŻE: Poczta Polska domaga się spisu wyborców od władz Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski zawiadomił prokuraturę


Przedterminowe wybory w Aleksandrowie Kujawskim związane są ze śmiercią wieloletniego (2006-2020) burmistrza miasta Andrzeja Cieśli. Z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju przekładano je już dwukrotnie. Pierwotnie miały się odbyć 5 kwietnia, ale ich datę ze względu na zmagania z koronawirusem zmieniono najpierw na 19 kwietnia, a następnie – właśnie na 26 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Jak zapewniła w piątkowym przedwyborczym komunikacie Edyta Jaszczak, która od lutego pełniła funkcję burmistrza po nominacji od wojewody Mikołaja Bogdanowicza, podczas wyborów zachowany będzie pełen reżim sanitarny. Do dyspozycji głosujących będą jednorazowe maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji.

Jaszczak jest zresztą jedną z sześciorga kandydatów na fotel nowego burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego. Popierana przez Prawo i Sprawiedliwość 51-latka jest na co dzień dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II. Wśród jej rywali jest Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrów Kujawski), który rywalizował ze zmarłym burmistrzem Cieślą w drugiej turze wyborów samorządowych w 2018 roku. Przegrał wówczas ponad 350 głosami. Na liście kandydatów znajdują się także: Piotr Gajewski (KWW Razem dla Aleksandrowa Kujawskiego), Bogusław Gollus (KWW Sprawiedliwy Aleksandrów), Arkadiusz Gralak startujący pod własnym szyldem komitetu wyborców oraz Robert Jętczak (KWW Młodzi dla Miasta).

W Ciechocinku natomiast w okręgu wyborczym nr 6 odbędą się wybory uzupełniające do rady miejskiej. Mają one związek ze śmiercią Grzegorza Adamczyka, radnego trzech kadencji (od 2010 roku) i byłego trenera miejscowego Zdroju. W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy ulic: Bema, Gen. Józefa Chłopickiego, Gen. Józefa Sowińskiego, Miodowej oraz Południowej. Na liście kandydatów znalazły się cztery nazwiska. Są to: Dorota Zaranek, Karolina Rytter, Paweł Wesołowski oraz Marek Kuszyński.

W sprawie niedzielnych głosowań wypowiedział się – na wniosek samorządów – Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. W specjalnym oświadczeniu poinformował on o środkach ostrożności z uwagi na zagrożenie wynikające z epidemii koronawirusa. „Przekazano zasadnicze informacje dotyczące przygotowania lokalu wyborczego, zasad i sposobu zabezpieczenia wyborców i członków komisji wyborczych przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zasad reżimu sanitarnego dotyczącego higienicznej dezynfekcji rąk oraz powierzchni kontaktowych (blaty, stoły, klamki), zachowania odpowiedniej odległości między osobami w lokalu wyborczym i przed wejściem do lokalu” – czytamy w stanowisku przekazanym przez Wojciecha Kopra, który w połowie marca zastąpił na stanowisku szefa sanepidu Jerzego Kasprzaka.

Jak wynika ze statystyk Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zarówno w Aleksandrowie Kujawski, jak i Ciechocinku nie odnotowano jak dotąd zachorowań na COVID-19. W kwarantannie w pierwszym z tych miast przebywa 15 osób, natomiast w okręgu objętym głosowaniem w Ciechocinku – zero. W całym regionie odnotowano jak dotąd 474 przypadki zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 26 osób, wyzdrowiały 123.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści