Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwszy weekend kwietnia. Co będzie działo się w Bydgoszczy? [LISTA WYDARZEŃ]

Dodano: 01.04.2022 | 23:32

Na zdjęciu: W ten weekend w Bydgoszczy będzie się działo - także na Wyspie Młyńskiej, gdzie odbędzie się Festiwal Smaków Food Trucków.

Fot. ST

W najbliższy weekend w Bydgoszczy nie zabraknie interesujących wydarzeń. Ich listę przygotował Urząd Miasta Bydgoszczy na podstawie zgłoszeń od organizatorów.

WYDARZENIA BYDGOSZCZ 2 KWIETNIA, 3 KWIETNIA 2022

Spektakl: Te sprawy
1-3 kwietnia / Teatr Kameralny

Świat dorosłych osacza i paraliżuje. Jak może sobie z nim poradzić zwyczajna nastolatka? Jak znaleźć słowa, które wyrażą wszystkie przeżywane emocje? Jak wyzwolić się spod presji cudzych oczekiwań tak, by móc sprostać własnym? Relację z tych zmagań przynoszą „Te sprawy” – muzyczny monodram o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie w ciągle zmieniającej się, trudnej do oswojenia rzeczywistości. Przedstawienie rozgrywa się w minimalistycznej przestrzeni, która zapełnia się myślami i wspomnieniami głównej bohaterki. Poznajemy jej realia – codzienne wyzwania, trudne relacje, proces niełatwych, lecz nieuchronnych zmian. Bohaterka uczy się siebie, poznaje własne pragnienia oraz ograniczenia, a widz – zwłaszcza ten młody – ma szansę poczuć, że ze swoimi rozterkami nie jest sam. Spektakl skierowany jest do młodzieży i dorosłych, rekomendowany od 14. roku życia. Może być ważnym pretekstem do dialogu międzypokoleniowego.

Wiosenny kiermasz ogrodniczy
2-3 kwietnia, godz. 10:00 / teren przy HSW Immobile Łuczniczka

Tegoroczny kiermasz odbędzie się 2-3 kwietnia w godz. 10.00-17.00 na terenach zewnętrznych hali Immobile Łuczniczka. W Kiermaszu weźmie udział kilkudziesięciu wystawców z całej Polski, prezentujących m.in.: szeroką gamę kwiatów ogrodowych i domowych, drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych, bylin, ziół, nasion, cebul kwiatowych, winorośli, traw, iglaków i innych roślin ozdobnych, mebli ogrodowych, altan, architektury ogrodowej, akcesoriów i wyposażenia. Będzie można uzyskać też specjalistyczne informacje i porady od przedstawicieli Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Bydgoszczy, którzy na swoim stoisku udzielą wszelkiej, niezbędnej informacji prawnej, oraz podzielą się wiedzą związaną z funkcjonowaniem ogrodów, a także na temat uprawy i pielęgnacji roślin. Ponadto przed Świętami Wielkanocnymi będzie to okazja do zakupu potraw i wyrobów regionalnych m.in. wędlin, miodów, wypieków i wyrobów gospodyń wiejskich, pieczywa, rękodzieła i ozdób wielkanocnych. Wstęp wolny.

Przesłuchanie do Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej
2 kwietnia, godz. 11:00 / Miejskie Centrum Kultury

Rusza nabór do Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej. Najbliższe przesłuchania odbędą się w sobotę, 2 kwietnia, w godzinach od 11:00 do 14:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zapraszamy wszystkich chętnych w wielu od 5 do 18 lat. Nabór będzie prowadzony do trzech grup wiekowych: 5 – 8 lat, 9 – 12 lat oraz 13 – 18 lat. Nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego – wystarczą chęci i otwartość na rytm. Nie trzeba też przynosić żadnego instrumentu, chyba że macie swój ulubiony, na którym chcielibyście pokazać swoje umiejętności.

Stwórz kartkę świąteczną z piękną kaligrafią
2 kwietnia, godz. 13.00 / Muzeum Okręgowe. ul. Gdańska 4

Zapraszamy na warsztaty z cyklu „Kaligrafia w Muzeum – kaligrafia łacińska. Świąteczna kartka dla bliskich wykonana własnoręcznie, na pewno wzruszy ich bardziej niż seryjny produkt. W tym celu MOB proponuje naukę francuskiego pisma rondowego. To wykorzystanie kaligrafii w tworzeniu kartek wielkanocnych”. Pochodzenia tego rodzaju pisma należy szukać w kursywie gotyckiej. Swoją nazwę zawdzięcza harmonijnym, okrągłym formom. Urzędnicy i skrybowie używali tego pisma jeszcze do początku XX wieku. Dla współczesnego odbiorcy pismo jest czytelne, a okrągły dukt tego kroju jest relaksujący, łatwy do nakreślenia nawet przez początkujących kaligrafów. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Ćwikowska, założycielka Nice Letter Studio w Warszawie. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów.

Opowieści przy kawce
2 kwietnia, godz. 17:00 / Projekt Zabytek, ul. Dworcowa 88

Projekt Zabytek serdecznie zaprasza na Opowieści przy kawce. Tematem najbliższego spotkania będą patroni bydgoskich ulic. Jak zawsze nie zabraknie zdjęć, map, dobrej atmosfery i kawy. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy – tel. 693 379 476 lub mail: marta.bukolt@projektzabytek.pl.

Koncert: JUCHO
2 kwietnia, godz. 19.00 / Miejskie Centrum Kultury

JUCHO, czyli Justyna Chowaniak-założycielka, wokalistka, autorka tekstów i muzyki piosenek formacji Domowe Melodie, z którą w latach 2012-2018 podbiła serca polskiej publiczności. W ciągu sześciu lat zespół pod batutą Justyny zagrał setki wyprzedanych koncertów w kraju, a także trasy po zakątkach Islandii, Portugalii oraz Niemiec. W grudniu 2018 Justyna oficjalnie zakończyła działalność formacji, wydając pożegnalną książkę pt. „Nutny Pamiętnik”, która została nominowana do nagrody „Najpiękniejsza Książka Roku”, a jej pierwsza edycja wyprzedała się w błyskawicznym tempie. Po kilku latach przerwy, Justyna powraca na scenę jako „JUCHO”. Jej najnowsze piosenki niezmiennie dotykają czułych strun ludzkiej duszy. Podczas solowych koncertów zaprezentuje nowe, do tej pory niepublikowane utwory oraz kilka swoich ulubionych piosenek z repertuaru Domowych Melodii.

BOKKA – Blood Moon Tour
2 kwietnia, godz. 20:30 / Fabryka Lloyda

Najbardziej tajemniczy zespół w Polsce powraca z czwartym, długo wyczekiwanym albumem i trasą koncertową “Blood Moon”. W wakacje 2019 roku BOKKA poprosiła zaprzyjaźnioną reżyserkę i scenarzystkę Dorotę Piskor o napisanie zarysu scenariusza, który zainspirowałby zespół do stworzenia czwartej płyty. Tak zrodził się pomysł „Blood Moon”, zabierający w fikcyjną podróż do dnia końca świata, który według wielu legend i wierzeń miał nastąpić podczas zjawiska nazywanego „krwawym księżycem”. Filmowa aura przeniosła artystów w rejony, w których jako BOKKA nigdy wcześniej nie byli. Zespół zdecydował się na nietypowe dla siebie środki wyrazu korzystając m.in. z brzmień orkiestrowo-symfonicznych. Bliskie stały im się nie tylko instrumenty smyczkowe, ale także flety, klarnety, oboje czy fagoty. Wokale już nie są tylko na froncie, tkają też dywany w warstwie instrumentalnej. Jest to zasługa wielu godzin samplowania przeróżnych dźwięków, jakie może wydobyć z siebie człowiek. Otwarcie bram Fabryki Lloyda o godz. 18:00.

Festiwal Smaków Food Trucków
2-3 kwietnia, godz. 12:00-20:00/21:00 / Wyspa Młyńska

W ten weekend na Wyspie Młyńskiej zaparkują food trucki z kuchniami z różnych stron świata. Oprócz dań takich jak ukraińskie pielmieni, gruzińskie chinkali, makaronów z woka czy węgierskich langoszy, klasyków street foodu (frytki belgijskie, burgery) pojawią się też liczne atrakcje dodatkowe. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wyszaleć się na dmuchanych atrakcjach. Nauczą się też jak robić ogromne bańki mydlane. Duzi i mali mogą odkryć zagadki ukryte w grze terenowej, a dorośli spróbować swoich sił w zawodach jedzenia na czas. W trakcie oczekiwania na jedzonko odpocząć będzie można w strefie chilloutu.


Co znajdziecie na Festiwalu Smaków Food Trucków? Poznajcie dania! [LISTA FOOD TRUCKÓW]


Spektakl: Katyń. Teoria barw
2-3 kwietnia / Teatr Polski

“Katyń. Teoria barw” jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych. Reżyseria: Julia Holewińska i Wojciech Faruga.

Musical: Bulwar zachodzącego słońca
2-3 kwietnia / Opera Nova

Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety – bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia. Musical powstał na podstawie filmu noir Billy’ego Wildera „Bulwar Zachodzącego Słońca”, zawierającego elementy dramatu, horroru i komedii, jednego z najlepszych w historii kina.

Śniadanie na trawie
3 kwietnia, godz. 9:00 / Fordon, plac przy ul. Orląt Lwowskich

Śniadanie na trawie to pierwsza tego typu inicjatywa w Fordonie! Będzie to okazja do aktywnego spędzenia czasu oraz budowania relacji miedzy sąsiedzkich. To miejsce, w którym zarówno dorośli jak dzieci znajda coś dla siebie! W programie: śniadanie na trawie, jarmark wielkanocny, regionalni wystawcy, rękodzielnicy, strefa zabaw dla dzieci, strefa taneczna, mini festiwal baniek mydlanych. W strefie dla najmłodszych będzie można skorzystać z zamków dmuchanych, cymbergaja, strzelnicy, jazdy konnej, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych. Te i wiele innych atrakcji czekają na Was na placu przy ul. Orląt Lwowskich. Z pewnością będzie można dobrze zjeść oraz wypić najwyższej jakości włoską kawę.


CZYTAJ WIĘCEJ O WYDARZENIU ŚNIADANIE NA TRAWIE


Bydgoski frymark
3 kwietnia, godz. 10:00 / Bydgoskie Centrum Finansowe

FryMARK to cykliczny jarmark z produktami ekologicznymi, regionalnymi i rękodziełem – spotykamy się w każdą niedzielę w samym centrum Bydgoszczy na ul. Gdańskiej 8, na placu przed Bydgoskim Centrum Finansowym w Bydgoszczy gdzie możecie skorzystać z licznych degustacji, pobawić się smakiem, odkryć nowe produkty i upodobania swoich kubków smakowych oraz zrobić zakupy u lokalnych gospodarzy i twórców. Co znajdziecie na Fry? Zdrowe, pyszne i wartościowe jedzenie. Pieczywo tradycyjne i dla diet eliminacyjnych, wypieki i słodycze (również dla cukrzyków, GF, bez jaj), wybór nabiału koziego i krowiego (mleka, sery, jogurty, podpuszczkę), duży asortyment wędlin, kiełbas, mięsa eko. Miody, warzywa, owoce i ich przetwory, przyprawy z całego świata, herbaty mistrzowskie, masło klarowane z Bieszczad, pełno zieleniny, jajka, dania dla wegan i wegetarian, gotowe obiady na wynos i na miejscu (na ciepło i na zimno), najlepszą kawę w mieście. I wiele, wiele innych. Wstęp wolny.

Warsztaty gry na djembe i afrodance
3 kwietnia, godz. 10:30 / Młyny Rothera

Fundacja Kultury Pozytywka, Djembe Warrior(s) City Bydgoszcz oraz Tańczymy Afro zapraszają! Do Młynów Rothera w Bydgoszczy na kolejne spotkanie z rytmem i tańcem. Bezpłatne warsztaty gry na zachodnioafrykańskich bębnach djembe i dundun rozpoczną się o godz. 10.30. Zajęcia na poziomie podstawowym: technika gry, pulsacja rytmu, abecadło polirytmii. Zapraszamy dorosłych, młodzież, seniorów, dzieci od 10.r.ż. Bębny zapewnia organizator. Można przybyć z własnym instrumentem. Po zajęciach bębniarskich oczywiście tańczymy. Warsztaty z tańca tradycyjnego Afryki Zachodniej o godz. 13.00 poprowadzi Hanna Mooki Saluga.Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 10 roku życia. Obowiązują zapisy: szucik10@gmail.com (warsztaty bębniarskie) lub afrodancehanna@gmail.com (warsztaty taneczne).

Spacer z przewodnikiem
3 kwietnia, godz. 11:00 / Most Staromiejski
W czasie wycieczki po Bydgoszczy odwiedzimy Stary Rynek, poznamy legendę o krwawej niedzieli, odkryjemy średniowieczne mury na podwórzu współczesnej kamienicy, zajrzymy do katedry, w której znaleziono niedawno cenny skarb, zobaczymy panoramę miasta z jego symbolem – trzema spichrzami oraz balansującą nad rzeką rzeźbą. Poznamy codzienność jego mieszkańców, dowiemy się, gdzie najchętniej wpadają na szybką kawę, a gdzie spotykają się wieczorem z przyjaciółmi. Nauczymy się też kilku słówek z lokalnej gwary, sprawdzimy, jaki czas pokazuje bydgoski zegar i przespacerujemy się uliczką, na której nie da się zmoknąć. Wycieczkę należy zarezerwować tutaj lub telefonicznie 513 875 814. Miejsce spotkania: Most na ulicy Mostowej. Szukajcie przewodnika z żółtym parasolem.

Warsztaty cyrkowe w Młynach
3 kwietnia, godz. 11:00 / Młyny Rothera

Mimezis Art i bydgoscy kuglarze zapraszają na darmowe Warsztaty Cyrkowe w Młynach Rothera! Jeśli masz ochotę rozpocząć fascynującą przygodę ze światem cyrkowych umiejętności, przyjdź na bezpłatne warsztaty w najbliższą niedzielę. Nauczysz się jak zadziwić innych – i przede wszystkim siebie! Miło spędzony czas to nie wszystko. Warsztaty cyrkowe to także liczne korzyści dla Ciebie – poprawisz koncentrację uwagi, refleks i kreatywność oraz zredukujesz poziom stresu. Na spotkania zapraszane są również osoby posiadające doświadczenie, będzie czas na wspólny trening w komfortowej przestrzeni. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali obowiązują zapisy. Również dla osób, które przyjadą trenować z własnym sprzętem w ramach Bydgoskiej Strefy Kuglarskiej. Należy wysłać zgłoszenie mailem: mimezis.biuro@gmail.com. Dzieci uczestniczą w warsztatach wraz z opiekunami. Sprzęt warsztatowy zapewnia organizator.

Koncert: Majewska i Korcz „Okrągły Jubileusz – 45 lat”
3 kwietnia, godz. 17.00 / Filharmonia Pomorska

3 kwietnia (niedziela) o godz. 17:00 w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej z wyjątkowym programem koncertowym pt. „Okrągły Jubileusz – 45 lat wspólnie na scenie”, wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Artystom towarzyszyć będzie akompaniujący Im od 9 lat kwartet smyczkowy „Warsaw String Quartet”. Podczas koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje artystki skomponowane przez Włodzimierza Korcza: „Być kobietą”, „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Marsz samotnych kobiet”, „Miłość jest jak cień człowieka” oraz najnowsze utwory promujące wydaną w 2019 roku płytę z premierowym materiałem Alicji Majewskiej pt. „Żyć się chce”. Całość koncertu zostanie okraszona barwnymi opowieściami – wspominkami artystów z ich długoletniej współpracy.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje
Od 3 kwietnia / Miejskie Centrum Kultury

Rusza tegoroczny festiwal Animocje. Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Festiwal filmowy Animocje, koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym jest na to dowodem. MCK zaprasza od 3 do 9 kwietnia włącznie.

Przypominamy: z uwagi na różne czynniki wydarzenia mogą zostać odwołane lub zmienić termin lub lokalizację.

0 0 votes
Article Rating
Pierwszy weekend kwietnia. Co będzie działo się w Bydgoszczy? [LISTA WYDARZEŃ]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments