Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 15 • L 14
18C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaWydarzenie w Muzeum Okręgowym. Bydgoszczanie premierowo zobaczą obrazy z kolekcji Leonarda Pietraszaka
10.06.2021 | 12:40

Wydarzenie w Muzeum Okręgowym. Bydgoszczanie premierowo zobaczą obrazy z kolekcji Leonarda Pietraszaka

Na zdjęciu: Leonard Pietraszak i jego żona Wanda podjęli decyzję o przekazaniu kolekcji obrazów na rzecz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w 2014 roku.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Od 19 czerwca w wyremontowanym gmachu Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4 będzie można premierowo zobaczyć obrazy przekazane przez Leonarda i Wandę Pietraszaków na rzecz miasta.

Wystawa pt. „Jan Stanisławski i uczniowie” jest szczególna nie tylko za sprawą indywidulanego smaku estetycznego kolekcjonerów, ale również przez fakt, iż stanowi dar znanego aktora i jego małżonki dla Bydgoszczy oraz jej mieszkańców. Leonard Pietraszak – Honorowy Obywatel Miasta Bydgoszczy i jego Małżonka przekazali do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy kolekcję, którą budowali przez kilkadziesiąt lat i z którą są bardzo emocjonalnie związani. Mimo to postanowili oddać ją społeczeństwu.
Gromadziliśmy prace mistrza Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów przez lata. Doznawaliśmy zachwytu i wzruszenia. Otwarcie przyznajemy – darzymy to malarstwo niezmiennie gorącym uczuciem, ale zapadła zgodna decyzja o przekazaniu, czyli podzieleniu się z kimś, kto zapewni obrazom troskliwą opiekę, a niewątpliwie i ciepłe uczucie. W rodzinnym mieście Leonarda, w Bydgoszczy, tym Kimś jest Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, a pośrednio i mieszkańcy tego pięknego miasta – mówili Leonard i Wanda Pietraszakowie.

Przekazany zbiór liczy 58 obrazów olejnych autorstwa Jana Stanisławskiego i 38 innych artystów. Jak podkreśla muzeum, ekspozycja „Jan Stanisławski i uczniowie” jest podróżą w urokliwy, czasem tajemniczy świat natury z widokami pól, lasów, wiejskich dróg czy gór, ale także architektury i miast, w którą warto wyruszyć i poczuć ducha „młodej polski”. Wystawę będzie można zwiedzać od 19 czerwca w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4. Tego dnia w obiekcie będzie obowiązywał bilet ulgowy, a na pierwszych zwiedzających będą czekać niespodzianki.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści