Na zdjęciu: Co piątek na portalu MetropoliaBydgoska.PL mamy dla Was porady prawne.
Fot. MB
Dzisiaj omówię sytuację, kiedy uzyskałeś prawomocny wyrok zasądzający na Twoją rzecz kwotę pieniężną. Załóżmy, że proces skończył się w I instancji. Żadna ze stron nie wnosiła o sporządzenie uzasadnienia, a co za tym idzie nie składała apelacji. Tak więc wyrok się uprawomocnił.
Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Brak takiego wniosku powoduje brak możliwości złożenia apelacji w takiej sprawie, ale to tylko tak na marginesie.
Mamy więc prawomocny wyrok, nasz pozwany (dłużnik) nie zapłacił nam zasądzonej kwoty. W takim przypadku musimy złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.
Przepis mówi, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Z doświadczenia jednak wiem, że termin ten rzadko kiedy bywa dochowany.
Kiedy już jednak dostaniesz tytuł wykonawczy, a więc wyrok, postanowienie lub nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności, możesz sprawę skierować na drogę postępowania egzekucyjnego.
W tym celu musisz złożyć wniosek egzekucyjny. Zasadą jest, że właściwym komornikiem jest ten, który ma siedzibę w miejscu zamieszkania dłużnika. Jednak w sprawach dotyczących wykonywania orzeczeń w sprawach o roszczenia pieniężne wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego z wyjątkiem spraw o:
– egzekucję z nieruchomości;
– wydanie nieruchomości;
– wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
– opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy;
w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
Po prawidłowym wniesieniu wniosku egzekucyjnego, czekasz na efekty pracy komornika.
Podstawa prawna: art. 328, 776, 7811 ustawy z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2018.1360 t.j.)
POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.
Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
» www.radcapiatek.pl
Dodaj komentarz