Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWygrana sprawa w sądzie i co dalej? [RADCA w PIĄTEK]
15.05.2020 | 21:36

Wygrana sprawa w sądzie i co dalej? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Co piątek na portalu MetropoliaBydgoska.PL mamy dla Was porady prawne.

Fot. MB

Dzisiaj omówię sytuację, kiedy uzyskałeś prawomocny wyrok zasądzający na Twoją rzecz kwotę pieniężną. Załóżmy, że proces skończył się w I instancji. Żadna ze stron nie wnosiła o sporządzenie uzasadnienia, a co za tym idzie nie składała apelacji. Tak więc wyrok się uprawomocnił.

Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku. Brak takiego wniosku powoduje brak możliwości złożenia apelacji w takiej sprawie, ale to tylko tak na marginesie.

Mamy więc prawomocny wyrok, nasz pozwany (dłużnik) nie zapłacił nam zasądzonej kwoty. W takim przypadku musimy złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.

Przepis mówi, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia. Z doświadczenia jednak wiem, że termin ten rzadko kiedy bywa dochowany.

Kiedy już jednak dostaniesz tytuł wykonawczy, a więc wyrok, postanowienie lub nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności, możesz sprawę skierować na drogę postępowania egzekucyjnego.

W tym celu musisz złożyć wniosek egzekucyjny. Zasadą jest, że właściwym komornikiem jest ten, który ma siedzibę  w miejscu zamieszkania dłużnika. Jednak w sprawach dotyczących wykonywania orzeczeń w sprawach o roszczenia pieniężne wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego z wyjątkiem spraw o:
– egzekucję z nieruchomości;
– wydanie nieruchomości;
– wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
– opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy;
w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.

Po prawidłowym wniesieniu wniosku egzekucyjnego, czekasz na efekty pracy komornika.

Podstawa prawna: art.  328, 776, 7811 ustawy z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2018.1360 t.j.)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
5 dni temu

Czasem sądy zdają się unikać jak mogą pisania uzasadnienia wyroku: https://pamietnikwindykatora.pl/gdy-sedzia-z-jakiegos-powodu-nie-chce-uzasadnienia-wyroku-pisac/ Lenistwo, czasem coś innego.

Powiązane treści