Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportWyjątkowy wyczyn Tomasza Golloba. Znowu przeszedł do historii
10.07.2016 | 13:38

Wyjątkowy wyczyn Tomasza Golloba. Znowu przeszedł do historii

Indywidualny mistrz świata na żużlu kilka dni temu ustanowił kolejny rekord - jako pierwszy w historii przekroczył na rodzimych torach barierę 6 tysięcy zdobytych punktów.

Na zdjęciu: Tomasz Gollob, wychowanek bydgoskiej Polonii, aktualnie reprezentuje barwy klubu MRGARDEN GKM-u Grudziądz.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Po niemal 28 latach zawodowej kariery w jeździe na żużlu wychowanek Polonii Bydgoszcz i ikona polskiego speedwaya – Tomasz Gollob przekroczył kolejną sportową granicę. W rozgrywkach ligowych dowiózł do mety już ponad sześć tysięcy punktów.

Historyczny wyczyn miał miejsce w poprzednią niedzielę, 3 lipca. W spotkaniu swojego obecnego klubu – MRGARDEN GKM-u Grudziądz z byłym – GetWell Toruń Gollob przywiózł trzy punkty w siódmym biegu, łamiąc nieosiągalną dotąd dla nikogo barierę. Na tę okoliczność miał już przygotowany specjalny plastron z liczbą 6000 na plecach. Jeździł w nim już do końca zawodów, w których wywalczył łącznie 10 punktów, a jego ekipa wygrała ekstraligowe derby 51:39.

Punkty wywalczone z meczu z klubem z grodu Kopernika były symboliczne, bowiem to właśnie w derby Polonii z Apatorem młodszy z braci Gollobów wywalczył swój pierwszy punkt w karierze. Miało to miejsce dokładnie 27 lat, 11 miesięcy i 18 dni przed spotkaniem grudziądzko-toruńskim – 17 lipca 1988 roku. Do osiągnięcia pułapu 6000 „oczek” Tomasz Gollob potrzebował ponad 2,5 tysiąca wyścigów w ponad 500 meczach.

Liczby Golloba, nie tylko zresztą na krajowych torach, imponują. Poza potężną kolekcją medali, 45-letni żużlowiec może pochwalić się najwyższą w historii ligi średnią biegopunktową – 2,81 pkt. w 1998 roku (oczywiście w barwach przeżywającej wówczas złoty okres Polonii), a w całej karierze osiągał dotąd 2,32 pkt./bieg.

Kolejną okazję do śrubowania rekordu Gollob otrzyma dopiero 31 lipca – wówczas GKM będzie podejmował na swoim torze ROW Rybnik.


Powiązane treści