Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudzali VAT na obrocie kawą i kremem czekoladowym. Wpadli na terenie naszego województwa
28.11.2020 | 07:14

Wyłudzali VAT na obrocie kawą i kremem czekoladowym. Wpadli na terenie naszego województwa

Jak informują śledczy - do zatrzymań mężczyzn doszło w październiku br.

Na zdjęciu: Do zatrzymań mężczyzn doszło m.in. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne osiem osób w sprawie dotyczącej wyłudzenia od Skarbu Państwa kwoty blisko 6 milionów złotych nienależnego podatku VAT. Akcja funkcjonariuszy miała miejsce także w województwie kujawsko-pomorskim. 

Śledztwo prowadzone jest przez katowickich kryminalnych pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledczy ujawniają, że dochodzenie wszczęto po tym, jak ujawniono nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT w jednej ze spółek za okres od stycznia 2014 do grudnia 2015 r. – Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości w działalności spółki, która deklarowała wewnątrzwspólnotowy obrót tzw. towarami szybko zbywalnymi: kawą, kremem czekoladowym, napojami energetycznymi, jednorazowymi maszynkami oraz maszynami budowlanymi – słyszymy w katowickiej komendzie.

Śledczy przeprowadzili czynności, w trakcie których ich działania objęły także inne spółki i firmy, które miały uczestniczyć w obrocie towarami na terenie Polski, ale także Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji oraz Węgier. – W toku prowadzonych czynności zabezpieczono bardzo obszerną dokumentację finansowo-księgową w firmach objętych przedmiotowym śledztwem, dokumentację od właściwych miejscowo urzędów skarbowych w postaci protokołów pokontrolnych oraz decyzji podatkowych, przesłuchano kilkudziesięciu świadków, przeprowadzono analizy kryminalne w postaci analiz rachunków bankowych oraz przeprowadzono szereg innych czynności dowodowych – wyliczają policjanci.

Do akcji zatrzymań mężczyzn doszło w październiku br. na terenie czterech województw: śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. W efekcie, w ręce śledczych padło kolejnych ośmiu podejrzanych. – Wcześniej zatrzymany został prezes spółki – informują kryminalni z Katowic. Zatrzymanej ósemce przedstawiono w katowickiej prokuraturze zarzuty poświadczenia nieprawdy dokumentów w postaci faktur VAT i deklaracji podatkowych, posłużenia się tymi fakturami przy składaniu deklaracji podatkowej oraz zarzuty przestępstw karno-skarbowych, za co grozi im do ośmiu lat więzienia. Wobec zatrzymanych mężczyzn, jak i zatrzymanego wcześniej prezesa zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze – poręczenia majątkowe, dozór policji, zakaz opuszczania kraju i miejsca zamieszkania.

Jednocześnie, śledczy deklarują że to nie koniec sprawy. – Jest rozwojowa, planuje się kolejne zatrzymania – mówią i zaznaczają, że będą badać także m.in. to, czy działalność podejrzanych podmiotów gospodarczych stanowiła tzw. karuzelę podatkową, co może się wiązać z dodatkowymi zarzutami. Jak wstępnie oszacowano, w wyniku działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 6 milionów złotych z tytułu nienależnego zwrotu podatku VAT i innych uszczupleń podatkowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści