Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
51% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNE
H 17 • L 16
18C
Nd
17C
Pon
18C
Wt
17C
Sr
15C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudzili kredyty na prawie 27 milionów złotych. Akt oskarżenia skierowano do sądu
Sąd Okręgowy Bydgoszcz
09.01.2018 | 12:53

Wyłudzili kredyty na prawie 27 milionów złotych. Akt oskarżenia skierowano do sądu

Śledztwo w tej sprawie prowadziła bydgoska prokuratura.

Na zdjęciu: Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Fot. Justyna Wróblewska/Archiwum

Grupa działała między innymi na terenie Bydgoszczy w latach 2009-2010. Do bydgoskiego Sądu Okręgowego skierowano właśnie akt oskarżenia przeciwko osiemnastu osobom.

W przestępczy proceder było zaangażowanych nawet ponad sto osób. Jak informuje prokuratura, ponad 60 z nich już usłyszało prawomocne wyroki skazujące. Akt oskarżenia przeciwko kolejnej osiemnastce podejrzanych to efekt śledztwa, które bydgoscy śledczy prowadzą od kilku lat. Dokument został wysłany do Sądu pod koniec 2017 roku i liczy około 400 stron.

Na ławie oskarżonych zasiądzie między innymi Bożena W., a także siedemnaście innych osób, które są oskarażone o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu wyłudzanie kredytów i leasingów w oparciu o nierzetelne i podrobione dokumenty oraz pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura już ustaliła, że grupa działała w latach 2009-2010. Obszar działań grupy obejmował większość kraju, między innymi Bydgoszcz, Poznań, Grudziądz czy Wałbrzych. Jej członkowie wyszukiwali osoby zwane „słupami”, a następnie przygotowywali dla nich nierzetelne i podrobione dokumenty które były niezbędne do zawierania umów z wybranymi instytucjami kredytowo-leasingowymi. Chodziło głównie o zaświadczenia które dotyczyły fikcyjnego zatrudnienia i osiąganych dochodach. Następnie owe zaświadczenia zostały przedkładane w banku i doprowadzano do zawierania umów kredytowo-leasingowych z podstawionymi osobami. W procederze brały udział także osoby związane zawodowo z branżą bankową.

Łącznie oszacowane straty z wyłudzonych kredytów wynoszą 27 milionów złotych. Jak informuje bydgoska prokuratura, w grudniu 2017 r., spośród osiemnastu oskarżonych, cztery osoby wyraziły wolę dobrowolnego poddania się karze, w tym jedna z nich w wymiarze roku i dziesięciu miesięcy. Pozostałym oskarżonym grozi nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności.


Powiązane treści