Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudziły ponad 7 milionów złotych z kasy szpitala. Księgowe zostały skazane
Elżbieta G. _ rozprawa w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy_ wyłudzenie 7 mln zł z Pałuckiego Centrum Zdrowia_ SF
16.06.2020 | 17:06

Wyłudziły ponad 7 milionów złotych z kasy szpitala. Księgowe zostały skazane

Nieprawomocny wyrok zapadł w bydgoskim Sądzie Okręgowym.

Na zdjęciu: Elżbieta G. i Renata G. zostały we wtorek nieprawomocnie skazane.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Byłe księgowe Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie zostały skazane. Nieprawomocny wyrok w procesie Elżbiety G. i Renaty G. zapadł we wtorkowe (16 czerwca) popołudnie w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

Przez ponad dekadę dwie księgowe skutecznie wyprowadziły z kasy Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie kwotę przeszło 7 milionów złotych. Renata G. na swoje konto przelała znaczną część tej kwoty, bo przeszło 5 mln zł, natomiast Elżbieta G. pozostałe 2 mln.

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy postawili obie byłe pracownice placówki na ławie oskarżonych. Kobiety przyznały się do winy, chciały nawet dobrowolnie poddać się karze, jednak jej wysokość nie została zaakceptowana ani przez śledczych, ani przez pełnomocnika placówki. Ten ostatni podczas mów stron domagał się dla Renaty G. aż dwunastu lat za kratkami i piętnastoletniego zakazu wykonywania zawodu księgowej.

We wtorkowe popołudnie, w bydgoskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok w procesie, którego początek był kilkukrotnie wcześniej przekładany. Zarówno Elżbiety G., jak i Renaty G. na ogłoszeniu wyroku nie było (ta druga w trakcie procesu w ogóle nie pojawiła się na sali sądowej).

Sąd uznał winę obu byłych pracownic placówki. Renata G. została nieprawomocnie skazana na siedem lat pozbawienia wolności, natomiast Elżbieta G. ma spędzić za kratkami dwa lata. Kobiety muszą zwrócić zagarniętą kwotę i solidarnie na rzecz placówki zapłacić zadośćuczynienie w wysokości 1,3 mln zł. Obie mają także zakaz wykonywania zawodu księgowej – Renata G. na osiem, a Elżbieta G. na trzy lata. Wobec tej pierwszej zastosowano również środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Jednocześnie sąd nakazał podanie wyroku do publicznej wiadomości w prasie.

Niewykluczone, że wyroku zostanie złożona apelacja. Strony mają teraz siedem dni na złożenie wniosku o jego pisemne uzasadnienie.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rad Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rad
Gość
rad

Bardzo dobrze! Brawo!!! Sprawiedliwość!

Powiązane treści