Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 6 • L 4
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
0C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyłudziły ponad 7 milionów złotych z kasy szpitala. W bydgoskim sądzie zakończył się ich proces
Elżbieta G. _ rozprawa w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy_ wyłudzenie 7 mln zł z Pałuckiego Centrum Zdrowia_ SF
07.06.2020 | 08:58

Wyłudziły ponad 7 milionów złotych z kasy szpitala. W bydgoskim sądzie zakończył się ich proces

Wyrok zapadnie podczas posiedzenia sądu, które zaplanowano na połowę czerwca.

Na zdjęciu: Na ławie oskarżonych bydgoskiego sądu zasiadły dwie byłe księgowe Pałuckiego Centrum Zdrowia: Elżbieta G. i Renata G.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

W bydgoskim Sądzie Okręgowym zakończył się proces byłych księgowych z Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Kobiety wyłudziły z kasy lecznicy przeszło 7 milionów złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła bydgoska Prokuratura Okręgowa. Śledczy opisali mechanizm, jaki stosowały oskarżone kobiety. – Polegał na cyklicznym wprowadzaniu przez oskarżoną kierowników placówki medycznej w błąd co do rzeczywistych adresatów zlecanych w elektronicznym systemie księgowym przelewów bankowych, co umożliwiało jej przekazywanie na prywatne rachunki (zarówno Renaty G., jak i współdziałającej z nią, także objętej aktem oskarżenia, pracownicy szpitala Elżbiety G.) środków finansowych przeznaczonych pierwotnie na działalność jednostki. Korzystając ze swojej wiedzy specjalistycznej główna księgowa podejmowała następnie działania mające na celu zatarcie przestępczej działalności poprzez manipulowanie dokumentacją finansowo-księgową (m.in. tworzenie wydruków wyciągów pomijających „nielegalne” przelewy, czy przygotowywanie nierzetelnych wewnętrznych dokumentów księgowych) – tłumaczy Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik prasowa bydgoskiej Prokuratury Okręgowej.

Proceder trwał ponad jedenaście lat. Z wyłudzonych ponad 7 mln zł, Renata G. przelała na swoje konto kwotę blisko 5 mln zł, zaś Elżbieta G. pozostałą część tej sumy. Pełnomocnik żnińskiej placówki mec. Jacek Onoszkowicz-Jacyna mówi wprost: – Szpital został pozbawiony możliwości jakichkolwiek podwyżek. Jednocześnie wylicza:

Kwoty wyłudzone (1,7 mln) to jest 26-letnia pensja pielęgniarek, a za 5,3 mln zł można przez 25 lat prowadzić specjalistyczny gabinet lekarski.

Zarówno Renata G., jak i Elżbieta G. w toku śledztwa i przed sądem przyznały się do winy. Próbowały również złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, na co jednak nie zgodzili się ani pełnomocnik szpitala, ani śledczy.

W bydgoskim Sądzie Okręgowym zakończył się ich proces. – Oskarżona Renata G. była główną księgową szpitala, a Elżbieta G. pracowała w księgowości. Główny księgowy powinien być osobą kryształową, to zawód szczególnego zaufania publicznego – mówiła podczas mów stron prok. Bożena Siekierska-Moskal z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. – W akcie oskarżenia napisaliśmy, że szkodę poniosło Pałuckie Centrum Zdrowia, ale tak naprawdę wszyscy ludzie, którzy leczą się i mogliby się leczyć w tej placówce – dodała.

Nikt nie przypuszczał, że pani główna księgowa jest aż tak kreatywną osobą i prowadzi aż tak kreatywną księgowość, że wykorzystuje prostą rzecz występującą w systemie bankowym, finansowym, informatycznym – możliwość tworzenia podwójnych paczek przelewów

– mówiła prokurator.

Nic nie wskazuje na to, że moja klientka odniosła jakąś większą korzyść. Nie dokonywała operacji przelewowych, bankowych – mówił z kolei adwokat Elżbiety G., mec. Zbigniew Burszewski. Obrońcy Renaty G. (kobieta w trakcie procesu ani razu nie pojawiła się w sądzie, co powodowało że jego rozpoczęcie trzeba było opóźnić) przypomnieli, że jej wina nie budzi wątpliwości i że przyznała się do winy od samego początku. Pełnomocnik placówki przyznał jednak, że kobiety wyzbyły się majątku i nie podjęły jakiejkolwiek realnej możliwości jej spłaty.

Jakich kar domagają się strony? Prokuratura wnosi o 6 lat bezwzględnego więzienia dla głównej księgowej placówki – Renaty G., zapłacenie grzywny w wysokości 25 tysięcy złotych i 5-letni zakaz wykonywania zawodu księgowej. Dla  Elżbiety G. – o karę trzech lat więzienia i grzywny w wys. 10 tys. zł, dodatkowo obie kobiety mają wyrównać szkody, a wyrok ma zostać podany do publicznej wiadomości (przypomnijmy, że w toku śledztwa zabezpieczono majątek o wartości blisko miliona zł).

Pełnomocnik szpitala domaga się dla byłej głównej księgowej placówki w Żninie 12 lat więzienia i 15-letniego zakazu wykonywania zawodu. Elżbieta G. ma trafić za kratki na trzy lata, dodatkowo obie kobiety mają wyrównać szkody wyrządzone placówce. Obrońcy kobiet wnioskują z kolei o to, aby Renacie G. wymierzyć jak najniższą karę, a Elżbiecie G. – karę wolnościową.

Wyrok zapadnie podczas posiedzenia sądu, które odbędzie się 16 czerwca.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści