Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H -1 • L -2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiWymarzone prawo jazdy. Jak się do niego przygotować?
13.03.2019 | 10:01

Wymarzone prawo jazdy. Jak się do niego przygotować?

Na zdjęciu: Przygotowania praktyczne do egzaminu przeważnie zajmują 30 godzin.

Fot. Szkoła Jazdy Kopaczewski

Prowadzenie auta to marzenie wielu, nie tylko młodych, osób. Zdobycie umożliwiającego to dokumentu poprzedza kilkadziesiąt godzin nauki teorii i praktyki zakończonych egzaminami. Już na samą myśl o prawie jazdy pojawia się wiele pytań, m.in.: Co trzeba zrobić wcześniej? Ile trwa kurs? Jak się zachować za kółkiem?

Spytaliśmy o to Panią Agnieszkę Kopaczewską, właścicielkę Szkoły Jazdy Kopaczewski zajmującej od lat czołowe miejsca w zestawieniu zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Prowadzona przez nią szkoła w najnowszym rankingu ponownie zajęła pierwsze miejsce spośród wszystkich szkół jazdy w Bydgoszczy, w których przeszkolono więcej niż 100 kursantów w drugim półroczu 2018 roku.

Jakie formalności trzeba załatwić, żeby w ogóle móc rozpocząć kurs na prawo jazdy?
Agnieszka Kopaczewska (Szkoła Jazdy Kopaczewski): Przede wszystkim przyszły uczestnik kursu musi mieć określony przepisami wiek. Osoby niepełnoletnie mogą rozpocząć kurs najwcześniej trzy miesiące przed uzyskaniem pełnoletności i warto dodać, że takie osoby mogą zdawać egzamin państwowy miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia. Dla pozostałych kandydatów na kierowców kurs na prawo jazdy można rozpocząć w każdej chwili.
Przed przystąpieniem do kursu każdy przyszły kandydat na kierowcę jest zobowiązany do utworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę we właściwym urzędzie , w zależności od miejsca zameldowania. Po załatwieniu tych formalności potrzebne są już tylko dobre chęci i szkolenie na wysokim poziomie.

Ile czasu zajmuje odbycie kursu na prawo jazdy?
Najczęstszą formą kursu na prawo jazdy jest zrealizowanie 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Całość kursu kończy się egzaminami wewnętrznymi z teorii i praktyki, po czym osoba szkolona zostaje wysłana na egzamin państwowy. Istnieją również inne formy realizacji kursu w zależności od indywidualnych potrzeb kursanta. W związku z powyższym czas trwania kursu zależy w dużej mierze od predyspozycji kursanta oraz formy zajęć, który dany kursant wybierze.

Jak pokonać stres za kierownicą?
Stres podczas egzaminu na prawo jazdy to bardzo indywidualna sprawa. Jedni kursanci stresują się mniej, a inni bardziej. Zasada jest jedna: im mniej wiesz, tym bardziej się stresujesz, dlatego ważne jest bardzo dobre przygotowanie w Ośrodku Szkolenia Kierowców do egzaminu wewnętrznego, jak i państwowego. Egzaminując przez kilka lat w bydgoskim WORD miałam okazję niejednokrotnie przekonać się jak stres oraz brak odpowiedniego przygotowania wpływa na wynik egzaminu.

Czy każdy może zostać kierowcą?
Z wieloletniego doświadczenia w szkoleniu wiem, że praktycznie każdą osobą można nauczyć poruszać się pojazdem, ale nie każdy ma naturalne predyspozycje do prowadzenia pojazdów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści