Bydgoszcz
16C
Słonecznie
51% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 18 • L 13
16C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
20C
Wt
23C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWynalazek naukowców UTP nagrodzony w Malezji
utp bydgoszcz
26.02.2020 | 18:15

Wynalazek naukowców UTP nagrodzony w Malezji

Na zdjęciu: Wejście główne do kampusu UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Innowacyjna technologia mieszalnika do materiałów ziarnistych, stworzona przez pracowników naukowych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zdobyła srebrny medal na targach w Malezji. Projekt wzbudził zainteresowanie ze strony tamtejszego biznesu oraz władz państwowych.

Srebrny medal 19. edycji Targów Wynalazków i Innowacji MTE 2020 (Malaysia Technology EXPO) otrzymała konstrukcja mieszalnika do mieszania materiałów ziarnistych z wibracyjnym układem napędowym zataczająco-śrubowym. Innowacja została stworzona przez zespół naukowców z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP, który tworzą: dr inż. Wojciech Poćwiardowski, dr inż. Joanna Szulc, dr hab. inż. Marek Domoradzki i mgr inż. Jakub Korniluk.

– Konstrukcja mieszalnika wibracyjnego eliminuje ruch obrotowy mieszalnika lub ruchomego mieszadła stosowany do mieszania. W rozwiązaniu według wynalazku zarówno komora mieszalnika jak i mieszadło, stoi w miejscu, a elementem poruszającym się jest materiał, na skutek wywołania ruchu obwodowego złoża w wyniku wibracji – opisuje wynalazek UTP.

Warto dodać, że wynalazek bydgoskich naukowców wzbudził zainteresowanie malezyjskich biznesmenów. Już podczas targów pojawiły się pierwsze zapytania od firm, które chciałby zastosować mieszalnik w technologii produkcji oleju palmowego. Stoisko UTP odwiedził także minister przedsiębiorczości i rozwoju Malezji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści