Bydgoszcz
19C
Przelotne opady
63% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 20 • L 18
15C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWynalazek studenta UTP może podbić świat. Jeśli znajdą się środki na jego produkcję
08.06.2017 | 18:57

Wynalazek studenta UTP może podbić świat. Jeśli znajdą się środki na jego produkcję

Projekt studenta jest nagradzany podczas międzynarodowych wystaw.

Na zdjęciu: Fragment nagrania, na którym prezentowany jest wynalazek.

Fot. https://polakpotrafi.pl/projekt/kombajn-ogrodowy

Urządzenie, które odchwaszcza, kosi, opryskuje i sieje – właśnie taki wynalazek stworzył Bartosz Walentyn, student Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Teraz autor zbiera środki na wyprodukowanie pierwszej partii urządzeń, która miałaby trafić do sprzedaży w Polsce.

Prototyp wynalazku pod nazwą Kombajn Ogrodowy Walentyn powstał na bazie kosiarki akumulatorowej. – Pomysł zrodził się w 2005 roku podczas herbicydowania chwastów za pomocą pędzla. Herbicyd to bardzo zdradliwa bestia, które może obrócić się przeciw użytkownikowi. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby kropla tego herbicydu trysnęła mi do oka, albo co gorsza – do obydwu oczu. Dlatego obracowałem wtedy przyrząd bezduszny dla chwastów, ale przyjazny dla skóry, jak i oczu użytkownika. Nazwałem go buciorem ze względu na jego kształt przypominający buta – mówi autor.

Wynalazek był stopniowo ulepszany. Twórca dodał w nim między innymi funkcję mycia podłóg i inne elementy, aż powstał kombajn ogrodowy, który zajmuje tyle miejsca, co zwykła kosiarka. Urządzenie może zastąpić kilka urządzeń niezbędnych ogrodnikom. Dzięki temu pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu i miejsca, ale również i pieniędzy.  Wynalazek ma szansę zostać wprowadzony na rynek. – Aby to zrobić muszę wyprodukować pierwszą partię 20 sztuk produktu. Dzięki temu trafi on do największych sieci handlowych sprzedających sprzęt ogrodniczy. Na realizację tego zadania potrzebuję 20 000 zł – mówi Bartosz.

Autor kombajnu postanowił poprosić o pomoc innych, by spełnić swoje marzenie. Zorganizował zbiórkę za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Projekt studenta UTP można wspierać do 28 lipca bieżącego roku. Na wspierających czekają różnorodne nagrody, od podziękowań, aż po możliwość zdobycia seryjnego egzemplarza kombajnu ogrodowego. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/kombajn-ogrodowy

Warto dodać, że udoskonalona kosiarka to nie pierwszy wynalazek Bartosza. W przeszłości za swoje pomysły był wielokrotnie nagradzany nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech czy Rosji. Jest autorem m.in. koncepcji śmieciarki spalającej odpady, samobieżnego odkurzacza do liści czy ramy do tapetowania. Za prototyp kombajnu ogrodowego zdobył już kilka nagród, wśród których są m.in. „Laur Innowacyjności” Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Złoty Medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.


Podobne wpisy

Powiązane treści