Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWyniki matur 2017. Jak poradzili sobie uczniowie bydgoskich szkół?
30.06.2017 | 16:46

Wyniki matur 2017. Jak poradzili sobie uczniowie bydgoskich szkół?

Wyniki ogłoszono w nocy z czwartku na piątek.

Na zdjęciu: Egzaminy maturalne odbyły się na początku maja.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

W nocy z czwartku na piątek ogłoszono wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Sprawdziliśmy, jak na tle całego kraju wypadli uczniowie szkół funkcjonujących na terenie Bydgoszczy.

Do matury w naszym mieście przystąpiło 3217 uczniów. Większości z nich udało się zdać egzaminy. W tym gronie znalazło się 80% wszystkich maturzystów z Bydgoszczy. Tym wynikiem bydgoscy uczniowie uplasowali się powyżej średniej zdawalności w Polsce, która wyniosła dokładnie 78,5%. Niestety niższa okazała się zdawalność w województwie kujawsko-pomorskim, która wyniosła zaledwie 78,1%.

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, uczniowie z Bydgoszczy najlepiej poradzili sobie z językiem polskim oraz językiem niemieckim. Takie przedmioty zdało 96% uczniów. Maturzyści równie dobrze poradzili sobie z językiem angielskim (93%). Wśród przedmiotów obowiązkowych, kulą u nogi okazała się matematyka, którą zdało zaledwie 84%. Średnia zdawalnośc tego przedmiotu w kraju wyniosła zaledwie o jeden procent mniej.

Do poprawki w sierpniu mają prawo maturzyści, którzy nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu. W tym roku maturzyści po raz pierwszy mogą odwołać się od uzyskanego wyniku matury. Postępowanie ma być dwuinstancyjne. Kwestionowany przez maturzystę wynik będzie weryfikowany w okręgowej komisji egzaminacyjnej, a jeśli uczeń dalej będzie miał wątpliwości co do jego prawidłowości, to będzie mógł odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Składać się ono będzie z  arbitrów, czyli doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów specjalizujących się w danej dziedzinie nauki lub w zakresie danego zawodu.


Powiązane treści