Bydgoszcz
21C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 21 • L 21
21C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
15C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczWypadkowa Bydgoszcz [STATYSTYKI]
13.12.2016 | 12:29

Wypadkowa Bydgoszcz [STATYSTYKI]

Jest lepiej i bezpieczniej na bydgoskich drogach, ale do ideału jeszcze bardzo daleko...

Na zdjęciu: Jeden z wielu bydgoskich wypadków.

Fot. Stanisław Gazda

Ostatnie dni na drogach, w związku ze zmianą warunków atmosferycznych, niestety dodają do policyjnych statystyk kolejne tragedie.

-Główną przyczyną zdarzeń drogowych są m.in. nieustąpienie pierwszeństwa, nadmierna prędkość i jej niedostosowanie do warunków, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej – wylicza  mł.asp. Sławomir Szeląg z Wydziału Prewencji bydgoskiej komendy i dodaje, iż na uwagę zasługuje także temat niechronionego uczestnika ruchu drogowego – czyli osoby pieszej. Wiele wypadków ze skutkiem śmiertelnym ma miejsce także z uwagi na nieprzestrzeganie przez pieszego podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.

Z danych otrzymanych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wynika, iż w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku na terenie Bydgoszczy doszło do 5025 zdarzeń – o 319 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym tylko listopadzie odnotowano ich 671 ( o 82 więcej niż w tym samym czasie w 2015 roku). Na szczęście o 34 w stosunku do ubiegłego roku ( dane za 11 miesięcy) zmniejszyła się liczba wypadków, których było 158. Z 10 do 8 zmniejszyła się liczba zabitych. O 20 zmalała także ilość rannych (201 osób).

Bydgoskimi ulicami na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych są: Fordońska, Jagiellońska, Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Grunwaldzka, Toruńska,  Gdańska, Nakielska oraz Szubińska. Są to ulice, na których jest największe natężenie ruchu, zarówno pojazdów jak i pieszych. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych są: niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, wjazd na czerwonym świetle, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu.

Nie tylko kierowcy narzekają na  drogi. Te problemy dostrzegają także policjanci  Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wystosowali oni 380 wystąpień do: Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (44 wystąpienia), Zarządu Dróg Wojewódzkich (33), Urzędów Gminy (19), Starostw Powiatowych (17), Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej (267) dotyczących wszelkich nieprawidłowości związanych z oznakowaniem dróg, stanem nawierzchni, sygnalizacją świetlną oraz organizacją ruchu.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści