[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Wielka akcja policji. Ujawniono ponad 200 przypadków nieprawidłowego wyprzedzania

Dodano: 07.03.2022 | 13:37

Na zdjęciu: Policjanci podsumowali działania "Wyprzedzanie".

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili na terenie całego województwa działania „Wyprzedzanie”. Podczas nich ujawnili aż 205 przypadków nieprawidłowego wykonania tego manewru.

Wyprzedzanie jest jednym z najtrudniejszych i niebezpiecznych manewrów wykonywanych w ruchu drogowym, szczególnie na drodze dwukierunkowej. Nieprawidłowe wyprzedzanie jest jednocześnie jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. W celu poprawy bezpieczeństwa oraz zmniejszenia liczby zdarzeń, których przyczyną jest nieprawidłowe wyprzedzanie, w piątek, 4 marca kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili wojewódzkie działania pn. „Wyprzedzanie”.


CZYTAJ TAKŻE: Niebawem wielkie zmiany na bydgoskim placu Wolności [WIZUALIZACJE]


Jak informuje st. asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, podczas działań na terenie całego województwa ujawniono aż 205 przypadków nieprawidłowego wyprzedzania. – Podczas działań policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosowali się do zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach, na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, w miejscach określonych znakiem drogowym oraz w innych miejscach – dodaje st. asp. Rakowski.

Wyprzedzanie – jak prawidłowo wykonać ten manewr?

Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. Manewr wyprzedzania można podzielić na 3 etapy:

  • Przygotowanie do wyprzedzania – należy upewnić się, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na drodze, czy zdążymy wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd (w sytuacji, gdy podczas wyprzedzania musimy zjechać na pas ruchu przeznaczony dla kierunku przeciwnego), czy pojazd jadący za nami nie rozpoczął już manewru wyprzedzania oraz czy kierujący jadący przed nami nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
  • Wyprzedzanie – jadąc obok pojazdu wyprzedzanego należy uważać, aby zachować bezpieczny odstęp. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Kierunkowskaz powinien już być wyłączony.
  • Zachowanie po wyprzedzeniu – ostatnia faza polega na włączeniu prawego kierunkowskazu, upewnieniu się, że przy zjeżdżaniu w prawo przed pojazd wyprzedzany nie zajedziemy mu drogi, a następnie wyłączeniu kierunkowskazu.

Policjanci apelują: Kierowco, upewnij się przed wyprzedzaniem, czy istnieje odpowiednia widoczność na drodze, czy jest odpowiednia ilość wolnego miejsca na drodze, czy zdążysz wyprzedzić pojazd zanim z naprzeciwka nadjedzie inny pojazd i przede wszystkim, czy Twój manewr nie stworzy zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
8 miesięcy temu

Czyli chodzi tu o igrzyska olimpijskie dla policjantów w nakładaniu mandatów bo raczej nie o zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.