Bydgoszcz
24C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 2km/h NW
H 27 • L 23
26C
Pon
25C
Wt
22C
Sr
24C
Czw
24C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleWyrok po tragicznej bójce w Brzozie zbyt niski? Minister sprawiedliwości wkracza do gry
Wojciech M. - SF
15.04.2019 | 17:55

Wyrok po tragicznej bójce w Brzozie zbyt niski? Minister sprawiedliwości wkracza do gry

Decyzję o zaskarżeniu wyroku podjął już szef resortu sprawiedliwości, który jednocześnie jest prokuratorem generalnym.

Na zdjęciu: Wojciech M. został skazany przez sąd w Bydgoszczy na pięć lat więzienia.

Fot. Szymon Fiałkowski

Powraca temat wyroku, jaki w piątek zapadł w bydgoskim Sądzie Okręgowym w procesie Wojciecha M. Już wiadomo, że w tej sprawie interweniować będzie Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości, który jest jednocześnie prokuratorem generalnym powiedział w rozmowie z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej (cytuje ją portal rmf24.pl), że polecił kontrolę akt tej sprawy.

Na pewno polecę złożyć apelację od tego wyroku

– przyznał Zbigniew Ziobro i zaznaczył, że jeżeli będzie do tego prowadzić ocena ustaleń faktycznych, to prokuratura będzie domagać się dla 18-letniego Wojciecha M. surowej kary i zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo z zamiarem ewentualnym, za co może grozić nawet dożywocie.

Zobacz również:

Wyrok po bójce w Brzozie. Rodzice zmarłego 16-latka oburzeni wysokością kary

Śledczy z prokuratury Gdańsk-Oliwa (to oni prowadzili postępowanie, które przejęli od prokuratury Bydgoszcz-Południe) postawili M. zarzut ciężkiego uszkodzenia ciała 16-letniego Patryka P., które w następstwie skutkowało jego śmiercią. Innego zdania w tej sprawie był pełnomocnik rodziców zmarłego. Adw. Łukasz Rybak uważa, że Wojciech M. powinien przed sądem odpowiadać za zabójstwo, a także domaga się dla niego wyższej kary. Podczas mów stron w bydgoskim sądzie chciał kary 15 lat pozbawienia wolności, zaś prokurator domagała się 10 lat za kratkami. 

Podczas piątkowej rozprawy, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał niejednomyślny wyrok, na mocy którego Wojciech M. spędzi za kratkami pięć lat, w czym na poczet kary zaliczono mu już półtoraroczną odsiadkę w ramach tymczasowego aresztowania. Wyrok jest kontrowersyjny, bo zdanie odrębne złożyli sędziowie prowadzący postępowanie. Roman Narodowski i Krzysztof Dadełło chcieli dla M. kary siedmiu lat pozbawienia wolności. Dodatkowo M. musi zapłacić rodzicom zmarłego 16-latka zadośćuczynienie w wysokości po 50 tysięcy złotych. Wyrok jest nieprawomocny. Dla Zbigniewa Ziobry ta kara jest oburzająco niska. – Zginął młody człowiek, który całe życie miał jeszcze przed sobą. Potworna tragedia, a kończy się oburzająco niskim wyrokiem. 5 lat za życie człowieka – dodał minister sprawiedliwości.

Przypomnijmy: do tragicznych zdarzeń doszło w połowie grudnia 2017 roku w podbydgoskiej Brzozie, kiedy to doszło do bójki z udziałem pięciu osób. W pewnym momencie Wojciech M. wyjął scyzoryk i zadał nim 16-letniemu Patrykowi ciosy. Poszkodowany doznał ran kłutych okolic uda prawego z uszkodzeniem tętnicy, pośladka prawego i sześciu ran kłutych jelita cienkiego. – Samo ostrze użytego noża miało niespełna 20 cm – wykazywał w sądzie oskarżyciel posiłkowy. Rany okazały się na tyle poważne, że 16-latek po dwóch dniach walki o życie zmarł w jednym z bydgoskich szpitali. M. w sądzie przyznał się do winy, ale inaczej relacjonował to zdarzenie. Tłumaczył, że stanął on w obronie wcześniej zaatakowanego kolegi.

Jedno jest pewne – ta sprawa będzie miała swój ciąg dalszy. Ten nastąpi w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, bo apelację od wyroku złożą wszystkie strony postępowania.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści