Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWyrośnie młody las
03.11.2017 | 22:09

Wyrośnie młody las

Na zdjęciu: Nawałice dokonała olbrzymich zniszczeń.

Fot. SG

Letnia nawałnica, która przeszła przez Polskę nie tylko pozrywała dachy i zniszczyła wiele linii energetycznych. Wyrządziła również ogromne szkody w lasach.

Wystarczył dobry pomysł, aby zachęcić ludzi do działania. Tym pomysłem była akcja ogłoszona przez Nadleśnictwo Żołędowo i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. Jak wiadomo, jesienią zaczynają spadać z drzew żołędzie i kasztany. Są zbierane głównie po to, aby robić z nich kasztanowe ludziki i inne jesienne ozdoby. Jednak warto pamiętać, że zrzucane na ziemię żołędzie i kasztany są nasionami, z których mogą wyrosnąć drzewa.

Akcja zbierania żołędzi ma na celu wyhodowanie młodych dębów, które zostaną posadzone na terenach dotkniętych sierpniową nawałnicą. A kasztany posłużą jako karma dla zwierząt podczas zimy.

Do konkursu zostały zaproszone wszystkie placówki biorące udział w projekcie edukacyjnym „Leśna Skrzynia Skarbów”. Jedną ze szkół, która włączyła się do zbiórki jest Szkoła Podstawowa nr 60 w Bydgoszczy. Koordynator zbiórki, Maria Tomaszek – Kosiak tak opowiada o tym, co działo się w szkole w ostatnich tygodniach.

– Zazwyczaj akcje, w które angażujemy dzieci spotykają się z wielkim odzewem. Już od pierwszych dni przynosiły kasztany, żołędzie, a nawet orzechy. Wiemy, że często w zbieranie była zaangażowana cała rodzina. Efekt? Worki wypełnione po brzegi. Jednak najbardziej nas cieszy, że dzieci zdają sobie sprawę z tego, że każdy z nas może zmieniać świat. Z podniesionego z ziemi żołędzia może wyrosnąć młode drzewko, które za wiele lat stanie się rozłożystym dębem. Takie akcje mają sens, jeśli chcemy uczynić świat lepszym miejscem – przekonuje nauczycielka.

W akcję włączyło się wiele bydgoskich szkół i przedszkoli.


Podobne wpisy

Powiązane treści