Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiWysokie OC dla młodych kierowców: jak można je obniżyć?
14.07.2021 | 13:17

Wysokie OC dla młodych kierowców: jak można je obniżyć?

Na zdjęciu: Szansę na najtańsze OC mają młodzi współwłaściciele samochodów.

Fot. unsplash.com

Pierwszy samochód to dla świeżo upieczonego kierowcy ogromna radość, jednocześnie wyzwanie. Auto do nauki można kupić już za niewielką sumę, jednak jego ubezpieczenie może pochłonąć sporo środków. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na obniżenie ubezpieczenia OC w przypadku młodego kierowcy.

Młodzi kierowcy są postrzegani przez większość towarzystw ubezpieczeniowych jako bardzo ryzykowna grupa osób. W związku z tym muszą liczyć się z dużymi kosztami ubezpieczenia. Szansę na najtańsze OC mają młodzi współwłaściciele samochodów. Stosując bezszkodową jazdę w późniejszym czasie, mogą liczyć na spore zniżki.

Wyjaśnijmy kwestię, kogo tak naprawdę nazywamy młodym kierowcą. Oczywistym jest fakt, że będzie to osoba, która dopiero co nabyła licencje prawa jazdy. Ceny ubezpieczenia OC w takim przypadku są największe. Jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uważają nawet osoby do 30 roku życia za taką grupę kierowców. Wszystko więc zależy od danej firmy ubezpieczeniowej. Jakie wyróżniamy sposoby obniżenia ceny ubezpieczenia OC?

Najtańsze ubezpieczenie – odpowiednie auto

Skutecznym sposobem na tanie OC dla młodych kierowców jest zakup samochodu z niewielką pojemnością silnika. Wówczas ubezpieczyciele patrzą na takie auta przychylniejszym okiem, a co za tym idzie polisę OC, można nabyć taniej. Szacuje się, że w 2018 roku młodzi kierowcy samochodów z małą pojemnością silnika zapłacili średnio 33 % mniej niż posiadacze aut z silnikiem o dużej pojemności (2,6 l lub więcej).

Ubezpieczenie OC zależy nie tylko od pojemności silnika. Ważny jest również typ pojazdu oraz wiek auta. Poszukując więc odpowiedniego samochodu, powinniśmy skupić się na tym, aby pojemność silnika była jak najmniejsza, najlepiej, aby auto było miejskie (ubezpieczenie samochodu sportowego lub terenowego może być droższe), a wiek auta nie przekraczał 10 lat. Wtedy to mamy szanse na znaczne obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

Dopisanie do polisy doświadczonego współwłaściciela

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i ile zapłacą za nie młodzi kierowcy? To pytanie często zadają sobie rodzice. To oni są głównymi pomocnikami, pomagającymi wkroczyć w kolejny etap życia – korzystania z auta. Istnieje bardzo skuteczny i popularny sposób na obniżenie składki OC. Ubezpieczenie samochodu przez młodą osobę może być niezwykle kosztowne. Z tego względu, aby wybrać najtańszą polisę często do polisy, dopisuje się starszego współwłaściciela, który przez dłuższy okres czasu dokonał bezszkodowej jazdy. Jeżeli osoba ta ma pełne zniżki w OC, to może obniżyć cenę polisy nawet o kilkaset złotych. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z przeniesieniem części własności auta na drugą osobę i zmianami w dowodzie rejestracyjnym.

Dużą wadą takiego rozwiązania jest, to gdy młody kierowca spowoduje wypadek obaj właściciele, tracą zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy.

Porównanie cen OC

Cenę ubezpieczenia OC ustala każdy ubezpieczyciel. Jak łatwo można się domyśleć w każdym wypadku, będzie ona inna. Na rynku istnieje kilka towarzystw ubezpieczeniowych, który nie obawiają się młodych klientów.

Warto więc porównać kilka, a nawet kilkanaście firm ubezpieczeniowych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Różnice w cenach mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Najszybciej jest to zrobić przez internet, np. korzystając z takich stron, jak: ceny-oc.pl/jak-mlody-kierowca-moze-obnizyc-oc/.

Jak obniżyć cenę OC? Korzystanie z promocji, wpłata w całości

Kolejną bardzo przydatną wskazówką, która może uratować finanse młodego kierowcy, jest to, aby korzystać i szukać okazji cenowych. Może być to np. zniżka z tytułu skorzystania z zakupów OC przez internet, kod rabatowy czy płatność kartą kredytową. Warto także płacić ubezpieczenie w jednej transzy, gdyż rozłożenie go na raty, może skutkować większą końcową kwotą ubezpieczenia.


Podobne wpisy

Powiązane treści