Bydgoszcz
21C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 21 • L 21
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWyspa Młyńska bardziej dostępna dla niepełnosprawnych. I nagrodzona w ogólnopolskim konkursie
18.05.2017 | 18:51

Wyspa Młyńska bardziej dostępna dla niepełnosprawnych. I nagrodzona w ogólnopolskim konkursie

Bydgoski projekt spodobał się internautom.

Na zdjęciu: Inicjatorki projektu odebrały nagrodę z rąk prezydenta Bydgoszczy.

Fot. JW

W czwartkowe popołudnie na Wyspie Młyńskiej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zobaczył się z inicjatorkami utworzenia specjalnego udźwiękowionego planu dotykowego umożliwiającego osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznanie się z atrakcjami znajdującymi się w pobliżu. Celem spotkania było nie tylko przekazanie nagrody dla projektu kobiet, ale również przedstawienie innych potrzeb osób niepełnosprawnych przemieszczających się w okolicy Wyspy Młyńskiej. 

ZOBACZ TEŻ: Niepełnosprawni opowiedzieli o swoich problemach i potrzebach. Podczas specjalnej sesji rady miasta

Projekt „Wyspa Młyńska – bez progów i barier” znalazł się w gronie inwestycji nominowanych w trzeciej edycji konkursu „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” przeprowadzanego na łamach portalu Samorządowego. Dzięki głosowaniu internautów, zdobył on trzecie miejsce. Nagrody były wręczane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, a dzisiaj otrzymały je twórczynie projektu – Honorata Borawa, Ewelina Czerwińska. Pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę wręczył im Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

CZYTAJ WIĘCEJ O NAGRODZONYM PROJEKCIE [KLIK] 

Kobiety nie kryły swojego zadowolenia. – Dzięki tym głosom usłyszała o nas cała Polska. Inni mogą zobaczyć, że takie rozwiązania są i można je realizować dzięki obywatelskim budżetom. Mam nadzieję, że inne miasta podłapią ten projekt i będą podobne makiety realizować u siebie – powiedziały po przekazaniu nagrody. Borawa i Czerwińska zapowiedziały również, że w tym roku złożą kolejne projekty do budżetu obywatelskiego. – Projekty będą skierowane pod kątem osób z niepełnosprawnością wzrokową. Myślimy o zoo i dworcu PKS, ale prace w tej kwestii trwają – powiedziały kobiety.

Trwają również prace dotyczące dostosowania Wyspy Młyńskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Dwa dni temu rozpoczęły się prace związane z komunikacją. Pełnomocnik powyznaczał miejsca, gdzie dobrze by było zmienić nawierzchnię tak, by łatwo było dotrzeć na Wyspę Młyńską. To powinno być zrobione w przeciągu przyszłego miesiąca – mówi prezydent Rafał Bruski. – Problem tego miejsca polega na tym, że jest to miejsce zabytkowe, stąd też wszystkie działania muszą być realizowane w kontakcie z miejskim konserwatorem zabytków i nie może być zbyt wielkiej ingerencji w przestrzeń zabytkową – zauważa pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kranz. Najważniejszym problemem według niego są tzw. kocie łby, które można zlikwidować poprzez miejscowe zastąpienie kostki brukowej innym materiałem. Tego typu wymianę przeprowadzono już między innymi na ulicy Jezuickiej.

Włodarz miasta zapewnia również, że do jesieni na placu zabaw na Wyspie Młyńskiej pojawią się atrakcje dla dzieci niepełnosprawnych. Natomiast już w czerwcu ma rozpocząć się akcja dotycząca ostrzegania młodzieży przed niebezpieczeństwami płynącymi ze skoków do wody. Kolejne plany poznamy wkrótce.


Powiązane treści