Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wyspa Młyńska przez dotyk

Dodano: 28.10.2016 | 17:58

Na Wyspie Młyńskiej, w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, zrealizowano inwestycję z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

Na zdjęciu: Moment przekazania trzydziestu planów dotykowych przedstawicielkom instytucji pracujących z osobami niewidomymi.

Fot. Stanisław Gazda

Niepełnosprawni, którzy przybyli dziś do Ratusza na uroczyste przekazanie trzydziestu planów dotykowych przedstawicielkom instytucji pracujących z osobami niewidomymi, narzekali na częste w mieście akty wandalizmu urządzeń pomagającym niepełnosprawnym. Oby tak się nie stało z najnowszą inwestycją na Wyspie Młyńskiej zrealizowaną w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących.

Na Wyspie Młyńskiej zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach trzech kładek i mostu w ciągu ul. Ku Młynom, prowadzących na Wyspę Młyńską, zainstalowano kierunkowe nakładki. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta. Będzie też 30 planów dotykowych, które pomogą osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Takie tablice będą dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z terenu Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.

Montaż multimedialnej tablicy to inicjatywa Honoraty Borawy, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy i Eweliny Czerwińskiej, kierownika Fundacji Szansa dla Niewidomych, które nie kryły radości, że akurat ten projekt zyskał tyle głosów i mógł zostać zrealizowany.

Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (zakres działania od -20 stopni do +40 st. Celsjusza). Wyposażona jest w czcionkę brajlowską oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków znajdujących się na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaniczne. Została zamontowana w połowie października w pobliżu przejścia w stronę kładki Zakochanych (prowadzącej do Opery Nova), a kilka dni temu przetestowała ją pani Krystyna Skiera, która jest osobą niewidomą.

Oprócz tablicy na Inwestycja kosztowała 50 tys. zł i została sfinansowana z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – edycja 2016.

-Mamy  już plany wprowadzenia ułatwień dla osób poruszających się na wózkach i niedługo będziemy mogli przekazać więcej szczegółów na ten temat – zapowiedział prezydent Rafał Bruski.

Posłuchajcie wypowiedzi uczestników dzisiejszego spotkania w Ratuszu: