Bydgoszcz
-4C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -4 • L -6
-1C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-3C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWysyłasz przesyłkę, a przewoźnik twierdzi, że była większa? [RADCA w PIĄTEK]
22.11.2019 | 10:39

Wysyłasz przesyłkę, a przewoźnik twierdzi, że była większa? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Co zrobić, gdy przewoźnik twierdzi, że przesyłka jest większa od deklarowanej?

Fot. freeimages

Ustawa Prawo przewozowe, a konkretnie art. 48, stanowi, że przewoźnik może sprawdzić, czy przesyłka odpowiada oświadczeniom nadawcy zawartym w liście przewozowym oraz czy zachowane zostały przepisy dotyczące rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych. Jest to normalna, wręcz oczywista regulacja. Jednak taka weryfikacja musi odbyć się w pewnych, obiektywnych warunkach, które polegają na tym, że sprawdzenia dokonuje się w obecności nadawcy, a jeżeli wezwanie go nie jest możliwe albo gdy nie zgłosi się w wyznaczonym terminie, przewoźnik dokonuje sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie do tej czynności. Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do niego protokole.

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że sprawdzenie przesyłki bez obecności nadawcy dopuszczalne jest w dwóch wypadkach:

  • gdy wezwanie nadawcy nie jest możliwe lub
  • gdy nie zgłosi się on w terminie wyznaczonym w wezwaniu.

W wyroku sygn. akt XVI GC 1499/13 Sąd podkreślił, że nikt nie odmawia przewoźnikowi prawa do sprawdzania tych danych, przewoźnik bowiem ma prawo bronić swoich interesów przed klientami, którzy starają się np. uzyskać niższą cenę podając świadomie nieprawdziwe dane stanowiące podstawę kalkulacji ceny. Jednakże sposób sprawdzenia również musi być objęty wiedzą i zgodą obydwu stron i nie może stawiać przewoźnika w uprzywilejowanej pozycji, pozbawiając nadawcę praw.

            Wynik sprawdzenia zamieszcza się w liście przewozowym albo dołączonym do niego protokole.

Zasadą jest, że obecny powinien być nadawca, jako podmiot szczególnie zainteresowany wynikiem tych czynności. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, że nadawcy nie będzie przy tych czynnościach, gdyż albo nie było możliwe jego wezwanie, albo mimo wezwania nie zgłosił się w wyznaczonym terminie. Wówczas przewoźnik może dokonać sprawdzenia w obecności osób zaproszonych przez siebie. Powinny to być osoby postronne (co z zasady wyłącza np. pracowników przewoźnika), gdyż w przypadku ewentualnego sporu będą one świadkami.

Ze względu na to, że osoby te muszą dać świadectwo co do prawidłowości ustaleń dokonanych przez przewoźnika, powinny one posiadać także odpowiednią wiedzę (czasem nawet specjalistyczną, np. co do rodzaju przewożonego towaru), a z tym może być czasem problem. Jedynie niemożność zaproszenia takich osób lub nieskorzystanie przez nich z zaproszenia (przewoźnik nie ma prawa „wymusić” na tych osobach uczestnictwa w czynnościach sprawdzających) powoduje, że świadkami sprawdzenia przesyłki mogą być osoby zależne od przewoźnika lub pozostające z nim w jakimkolwiek innym stosunku (prawnym lub faktycznym). W każdym razie pamiętać należy, iż zawsze przewoźnik powinien podjąć co najmniej próbę zawiadomienia nadawcy o tym, że będzie sprawdzał przesyłkę, a skorzystać z obecności innych osób może dopiero po zaistnieniu przesłanek określonych w ust. 2. (komentarz do ustawy prawo przewozowe, Szanciło)

Przepisy prawa przewozowego są bezwzględnie obowiązujące i nie można umownie zmieniać ich treści, zatem wiążące są zapisy ustawy.

Podstawa prawna: art. 48 ustawy 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1983, z 2018 r. poz. 2244.)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści