Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWywieśmy flagi. Uczcijmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
25.02.2016 | 17:00

Wywieśmy flagi. Uczcijmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Po raz pierwszy w tym roku święto to mieć będzie tak dużą rangę i tak bogatą oprawę.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa związana z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Fot. Stanisław Gazda

Z takim apelem do społeczeństwa naszego miasta i województwa zwrócili się wspólnie: wojewoda kujawsko-pomorski oraz przedstawiciel Delegatury IPN w Bydgoszczy. Chociaż święto „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy od kilku lat, to po raz pierwszy w tym roku mieć będzie ono tak dużą rangę i tak bogatą oprawę.

Więcej szczegółów w naszej relacji dźwiękowej:

Konferencja prasowa zorganizowana w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim z udziałem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, jego doradcy Jacka Tarczewskiego oraz Kierownika Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN dra Marka Szymaniaka, była, jak zaznaczył gospodarz regionu – podkreśleniem wagi, jaką władze województwa kujawsko-pomorskiego przywiązują do organizacji uroczystości w dniu 1 marca.

Chcemy docenić żołnierzy Podziemia Niepodległościowego i Antykomunistycznego, stawiających opór sowietyzacji Polski – ludzi, którzy mieli być na zawsze wymazani z historii naszego narodu. Naszym więc zadaniem i celem jest by pamięć o tych bohaterach przywrócić. Po raz pierwszy i na pewno nie ostatni na taką skalę, uroczystości odbędą się w Bydgoszczy, gdzie mamy naszą bydgoską „Łączkę”, która będzie ukazywana, jako miejsce, na które zwracać będziemy szczególną uwagę, i ku któremu zwracać się będziemy ze szczególną czcią – powiedział Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Szczegółowy harmonogram imprez i uroczystości przedstawił dr Marek Szymaniak. 1 marca będzie głównym dniem upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”. Bydgoskie obchody Narodowego Dnia Pamięci zainauguruje msza św. Sprawowana w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej 39. Po nich, około godziny 14.00 nastąpi oddanie hołdu „Żołnierzom Wyklętym” przy ścianie pamięci na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej 51. Godzinę później, przed budynkiem Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, przewiduje się otwarcie wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich” – o 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej na Pomorzu. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. O godzinie 15.30 uroczystości przeniosą się do Sali Konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego , gdzie wysłuchać będzie można prelekcji przedstawiciela IPN w Bydgoszczy.


Podobne wpisy

Powiązane treści