Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 12 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Czy Bydgoszcz znajdzie się w czerwonej strefie?
szpital zakaźny Bydgoszcz
14.10.2020 | 15:00

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Czy Bydgoszcz znajdzie się w czerwonej strefie?

Na zdjęciu: W ciągu dwóch tygodni w Bydgoszczy zakażonych zostało ponad

Fot. Szymon Fiałkowski

Niektóre duże miasta mogą wkrótce znaleźć się w czerwonej strefie w związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ustaloną przez Ministerstwo Zdrowia granicę przekroczyła także Bydgoszcz.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych zakażeniach i śmierci 116 osób. W obu przypadkach to najwięcej od początku pandemii. Województwa mazowieckie i małopolskie zanotowały po ponad tysiąc przypadków, zaś w Kujawsko-Pomorskiem potwierdzono 356 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 6 osób. – Sytuacja w naszym regionie jest trudna, ale pod kontrolą – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Obecnie w szpitalach zajętych jest 370 z 757 miejsc. 32 osoby potrzebują respiratorów.

Podobnie jak w poprzednich dniach, jednym z miast lub powiatów z największą liczbą przypadków w regionie jest Bydgoszcz. Tym razem potwierdzono 79 nowych zakażeń. Od początku pandemii zanotowano w mieście ponad 934 przypadki, ale zdecydowanie ważniejsze jest to, że ponad połowa pochodzi z ostatnich 14 dni. A to sprawia, że Bydgoszcz może zostać zakwalifikowana do czerwonej strefy.

Zgodnie z założeniami przyjętymi przez Ministerstwo Zdrowia, jeśli na danym terenie w ciągu 14 dni zostanie odnotowanych więcej niż 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców, teren zostaje objęty czerwoną strefą. Według Rocznika Demograficznego GUS, na koniec 2019 roku Bydgoszczy liczyła 348 tys. mieszkańców. Aby więc przekroczyć próg 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, w Bydgoszczy musi w ciągu dwóch tygodni dojść do 418 zakażeń. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażonych zwiększyła się o ponad 500 przypadków. W raporcie z 30 września urząd wojewódzki informował o zakażeniu 388 osób w Bydgoszczy, zaś obecnie liczba ta wynosi już 934.

Należy wspomnieć o możliwych rozbieżnościach w danych. W momencie publikacji codziennych raportów dot. liczby zakażeń w poszczególnych miastach i powiatach pochodzenie części zakażonych jest jeszcze nieznane. Na przykład 30 września sanepid ustalał dane ponad 100 osób i część z nich mogła pochodzić z Bydgoszczy. Te osoby mogły więc zostać dopisane właśnie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, choć do zakażenia doszło wcześniej. Jednak nawet jeśli zsumujemy tylko przypadki, które w październikowych raportach dziennych były od razu przypisane do Bydgoszczy, to w ciągu ostatnich 14 dni w mieście zostało zakażonych 476 osób, czyli i tak powyżej limitu. W tej chwili sanepid ustala jeszcze pochodzenie kolejnych 102 osób.
Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić zaktualizowaną listę ośrodków zaliczonych do czerwonej strefy w czwartek. Rzecznik prasowy resortu przyznał, że znajdzie się w niej ponad sto powiatów. – Niestety, będzie wśród w tym gronie zapewne dość dużo miast – mówił w środę Wojciech Andrusiewicz.  Prawdopodobnie będą to Warszawa i Kraków. O przekroczeniu granicy 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców pisze się też w Gdańsku i Poznaniu.

Andrusiewicz zapowiedział, że mało możliwe jest, aby cała Polska została objęta czerwoną strefą. Od minionej soboty kraj znajduje się w strefie żółtej, a w czerwonej są 32 powiaty i sześć miast. W województwie kujawsko-pomorskim są to Grudziądz i powiat aleksandrowski.

W czerwonej strefie obowiązują następujące ograniczenia:
– w komunikacji miejskiej ograniczenie do 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych,
– gastronomia funkcjonuje w godz. 6:00-22:00 (nie dotyczy dowozów i jedzenia na wynos),
– współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności,
– 50% obłożenia budynku kościoła,
– zakaz organizacji kongresów, targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki,
– wesela, komunie i inne uroczystości rodzinne i przyjęcia okolicznościowe do 50 osób,
– wydarzenia kulturalne mogą odbywać się w pomieszczeniach po udostępnieniu widzom co czwartego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc, zaś w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami. W imprezach odbywających się na zewnątrz obowiązuje limit 100 osób.
– działalność siłowni i klub fitness jest dopuszczalna, gdy na siłowni lub w klubie znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jonek
Jonek
11 miesięcy temu

Wychodzi Festiwal FoodTracków.

Marta
Marta
11 miesięcy temu

I grand prix w Toruniu

Powiązane treści