[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Z placu Kościeleckich znikną wszystkie kasztanowce? To efekt badań po nawałnicach

Dodano: 21.10.2017 | 14:11

Na zdjęciu: Czy plac Kościeleckich zmieni się wkrótce nie do poznania?

Fot. Stanisław Gazda

Mają ponad sto lat i w zasadzie nikt nie pamięta już krajobrazu placu Kościeleckich bez nich. Kasztanowce, które rosną w pobliżu kościoła św. Andrzeja Boboli, mogą wkrótce zostać jednak wycięte. Dlaczego?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowa rzeźba stanie w Śródmieściu nad Brdą. Pokazujemy ją jako pierwsi!

To efekt ekspertyzy przygotowanej na zlecenie urzędu miasta po sierpniowych nawałnicach. Wówczas na placu Kościeleckich silny wiatr powalił dwa drzewa. Dlatego urzędnicy postanowili sprawdzić stan pozostałych jedenastu kasztanowców – badanie przeprowadziła dolnośląska firma Eko-Trek.

Rezultaty jej analiz nie nastrajają pozytywnie. Wszystkie badane drzewa mają bowiem zdaniem specjalistów zaburzoną statykę. A to oznacza, że ich podziemna struktura jest zbyt słaba, aby wytrzymać huraganowe wiatry (12 stopni w skali Beauforta, czyli przynajmniej 115-120 kilometrów na godzinę). Grozi to powaleniem drzew i chociażby z uwagi na bliskość przystanków autobusowych zagrożenie dla zdrowia bądź życia ludzi.

W przypadku siedmiu z jedenastu kasztanowców specjaliści mówią o „braku stabilności” drzew (wynik badania poniżej 100 procent; zalecany pułap – 150 procent). Pozostałe cztery mają osłabienia gruntowe (przedział pomiędzy 100 a 150 procent).

Miasto wystąpiło do wojewódzkich służb konserwatorskich o wydanie zgody na wycinkę drzew. Przypomnijmy, że na placu Kościeleckich planowana jest gruntowna modernizacja.

Do sprawy wrócimy.