Bydgoszcz
-8C
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H -8 • L -9
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoKongres Ruchów Miejskich odbywa się w nowym terminie [AKTUALIZACJA]
bydgoskie centrum organizacji pozarządowych
03.03.2020 | 12:56

Kongres Ruchów Miejskich odbywa się w nowym terminie [AKTUALIZACJA]

Na zdjęciu: Kongres Ruchów Miejskich odbędzie się 17 marca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych.

Fot. Szymon Fiałkowski

We wtorek, 17 marca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu miał odbyć się Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami”. Wydarzenie zostało jednak odwołane ze względu na decyzję rządu dot. ograniczania skutków koronawirusa.

AKTUALIZACJA: WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ WE WTOREK, 23 CZERWCA – SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Zapowiedź kongresu pojawiła się na naszych łamach już w styczniu, kiedy to relacjonowaliśmy przebieg spotkania przedstawicieli rad osiedli z radnymi miasta. Członkowie wielu samorządów osiedlowych od dawna zabiegają o zmianę swojego statusu, wskazując na liczne przykłady rozwiązań z innych polskich miast. Radni osiedlowi powołują się m.in. na wzór wrocławski, gdzie każde osiedle otrzymuje z budżetu miasta pieniądze do zadysponowania na realizacje najpilniejszych potrzeb osiedli.

Podczas Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami”, organizowanego przez Społecznego Rzecznika Pieszych, Stowarzyszenie Czas Mieszkańców z Torunia i Kongres Ruchów Miejskich, zaproszeni prelegenci poruszą tematy związane z partycypacją społeczną. Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (zajmującej się dostępem do informacji publicznej) poruszy temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz poprowadzi warsztaty eksperckie dotyczące statutów rad osiedli. To właśnie o jego zmianę zabiega wiele bydgoskich radnych osiedlowych.

O pracach rad dzielnic w Gdańsku i Gdyni, a także o stojących przed nimi wyzwaniami związanymi z dysponowanym budżetem, inwestycjami i innymi działaniami opowie tamtejsza działaczka Kongresu Ruchów Miejskich Lidia Makowska. Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego opowie o drodze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do silnego samorządu osiedlowego, a także będzie jednym z współprowadzących warsztaty poświęcone budżetom inwestycyjnym rad osiedli.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dariusz Smól o budżetach inwestycyjnych rad osiedli


Zwieńczeniem Kongresu Ruchów Miejskich będzie spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz, autorką reportażu „Nie zdążę”, w którym opisała problemy kilkunastu milionów Polaków zmagających się z wykluczeniem komunikacyjnym, spowodowanym likwidacją połączeń kolejowych i autobusowych.

Chcesz się dowiedzieć, jak wpływać na władze swojego miasta? Jak sprawować obywatelską kontrolę? Poznaj społeczników, aktywistów i ekspertów! Wydarzenie jest otwarte dla każdego, darmowy wstęp i poczęstunek – zachęcają organizatorzy. Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami” odbędzie się we wtorek, 17 marca w godz. 11:00-17:00, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych (Gdańska 5).

Pełen program wydarzenia:

10:00

 • Rejestracja uczestników

10:30

 • Powitanie przez organizatorów: Marzena Błaszczyk – SSRP (Bydgoszcz), Sylwia Kowalska – CzM (Toruń), Lech Mergler – KRM (Poznań), Dorota Glaza – BCOPW (Bydgoszcz)

11:00

 • Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza: Szymon Osowski – Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Warszawa)
 • Prezentacja funkcjonowania Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: Agnieszka Wojtunik – BCOPW

12:00

 • O raporcie na temat partycypacji publicznej w polskich miastach: Borys Martela – Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (Kraków)
 • Warsztaty eksperckie – Statuty rad osiedli: Szymon Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska (w godz. 12:00-14:00, przerwa 12:50-13:20)

13:00

 • Przerwa / poczęstunek / sieciowanie

14:00

 • Konsultacje społeczne w województwie kujawsko-pomorskim: Sylwia Kowalska – Czas Mieszkańców (Toruń), Adrian Stelmaszyk – Fundacja Stabilo (Toruń)
 • Wrocław. Dlaczego tu się udaje? W drodze do silnego samorządu osiedlowego: Michał Kwiatkowski – Wrocławskie Forum Osiedlowe (Wrocław)

14:40

 • Dokonania Forum Obywatele Bydgoszczy (+ film): Józef Herold – Forum Obywatele Bydgoszczy
 • Rady dzielnic w Gdańsku i Gdyni w działaniu – Budżety, inwestycje, wyzwania: Lidia Makowska – Kongres Ruchów Miejskich (Gdańsk)

15:20

 • Bezpieczeństwo pieszych na przejściach: Radosław Klusek – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
 • Warsztaty eksperckie: Budżet inwestycyjny rad osiedli we Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni: Michał Kwiatkowski – Wrocławskie Forum Osiedlowe, Lidia Makowska – Kongres Ruchów Miejskich

16:00

 • Przerwa kawowa

17:00 – 19:00

 • Gość specjalny: Olga Gitkiewicz – autorskie spotkanie z reportażem „Nie zdążę” – o tym, że 14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie na co dzień. Prowadzenie: Andrzej Tyczyno – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Bydgoszcz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści