Na zdjęciu: Kongres Ruchów Miejskich odbędzie się 17 marca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych.
Fot. Szymon Fiałkowski
We wtorek, 17 marca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu miał odbyć się Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami”. Wydarzenie zostało jednak odwołane ze względu na decyzję rządu dot. ograniczania skutków koronawirusa.
AKTUALIZACJA: WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ WE WTOREK, 23 CZERWCA – SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Zapowiedź kongresu pojawiła się na naszych łamach już w styczniu, kiedy to relacjonowaliśmy przebieg spotkania przedstawicieli rad osiedli z radnymi miasta. Członkowie wielu samorządów osiedlowych od dawna zabiegają o zmianę swojego statusu, wskazując na liczne przykłady rozwiązań z innych polskich miast. Radni osiedlowi powołują się m.in. na wzór wrocławski, gdzie każde osiedle otrzymuje z budżetu miasta pieniądze do zadysponowania na realizacje najpilniejszych potrzeb osiedli.
Podczas Kujawsko-Pomorskiego Kongresu Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami”, organizowanego przez Społecznego Rzecznika Pieszych, Stowarzyszenie Czas Mieszkańców z Torunia i Kongres Ruchów Miejskich, zaproszeni prelegenci poruszą tematy związane z partycypacją społeczną. Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (zajmującej się dostępem do informacji publicznej) poruszy temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz poprowadzi warsztaty eksperckie dotyczące statutów rad osiedli. To właśnie o jego zmianę zabiega wiele bydgoskich radnych osiedlowych.
O pracach rad dzielnic w Gdańsku i Gdyni, a także o stojących przed nimi wyzwaniami związanymi z dysponowanym budżetem, inwestycjami i innymi działaniami opowie tamtejsza działaczka Kongresu Ruchów Miejskich Lidia Makowska. Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego opowie o drodze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do silnego samorządu osiedlowego, a także będzie jednym z współprowadzących warsztaty poświęcone budżetom inwestycyjnym rad osiedli.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dariusz Smól o budżetach inwestycyjnych rad osiedli
Zwieńczeniem Kongresu Ruchów Miejskich będzie spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz, autorką reportażu „Nie zdążę”, w którym opisała problemy kilkunastu milionów Polaków zmagających się z wykluczeniem komunikacyjnym, spowodowanym likwidacją połączeń kolejowych i autobusowych.
– Chcesz się dowiedzieć, jak wpływać na władze swojego miasta? Jak sprawować obywatelską kontrolę? Poznaj społeczników, aktywistów i ekspertów! Wydarzenie jest otwarte dla każdego, darmowy wstęp i poczęstunek – zachęcają organizatorzy. Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami” odbędzie się we wtorek, 17 marca w godz. 11:00-17:00, w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych (Gdańska 5).
Pełen program wydarzenia:
10:00
- Rejestracja uczestników
10:30
- Powitanie przez organizatorów: Marzena Błaszczyk – SSRP (Bydgoszcz), Sylwia Kowalska – CzM (Toruń), Lech Mergler – KRM (Poznań), Dorota Glaza – BCOPW (Bydgoszcz)
11:00
- Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza: Szymon Osowski – Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Warszawa)
- Prezentacja funkcjonowania Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: Agnieszka Wojtunik – BCOPW
12:00
- O raporcie na temat partycypacji publicznej w polskich miastach: Borys Martela – Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (Kraków)
- Warsztaty eksperckie – Statuty rad osiedli: Szymon Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska (w godz. 12:00-14:00, przerwa 12:50-13:20)
13:00
- Przerwa / poczęstunek / sieciowanie
14:00
- Konsultacje społeczne w województwie kujawsko-pomorskim: Sylwia Kowalska – Czas Mieszkańców (Toruń), Adrian Stelmaszyk – Fundacja Stabilo (Toruń)
- Wrocław. Dlaczego tu się udaje? W drodze do silnego samorządu osiedlowego: Michał Kwiatkowski – Wrocławskie Forum Osiedlowe (Wrocław)
14:40
- Dokonania Forum Obywatele Bydgoszczy (+ film): Józef Herold – Forum Obywatele Bydgoszczy
- Rady dzielnic w Gdańsku i Gdyni w działaniu – Budżety, inwestycje, wyzwania: Lidia Makowska – Kongres Ruchów Miejskich (Gdańsk)
15:20
- Bezpieczeństwo pieszych na przejściach: Radosław Klusek – Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
- Warsztaty eksperckie: Budżet inwestycyjny rad osiedli we Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni: Michał Kwiatkowski – Wrocławskie Forum Osiedlowe, Lidia Makowska – Kongres Ruchów Miejskich
16:00
- Przerwa kawowa
17:00 – 19:00
- Gość specjalny: Olga Gitkiewicz – autorskie spotkanie z reportażem „Nie zdążę” – o tym, że 14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie na co dzień. Prowadzenie: Andrzej Tyczyno – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Bydgoszcz
Dodaj komentarz