Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Za nami pierwszy weekend funkcjonowania linii tramwajowej do Fordonu. Jak go oceniacie? [SONDA]

Dodano: 18.01.2016 | 19:28
tramwaj Fordon

Z nowej trasy skorzystały w sobotę i niedzielę setki bydgoszczan. Nie obyło się z ich strony bez gorzkich słów krytyki nowych rozwiązań komunikacyjnych.

Na zdjęciu: Tłumy mieszkańców skorzystały w miniony weekend z tramwajów dojeżdżających do i z Fordonu.

Fot. Leszek Grabowski

Około tysiąca osób wzięło udział w minioną sobotę w oficjalnym otwarciu linii tramwajowej do Fordonu. Znacznie więcej wsiadło pierwszego i drugiego dnia do tramwajów dojeżdżających do największej bydgoskiej dzielnicy. Jak pasażerowie komentowali debiut długo wyczekiwanych nowych połączeń?

Efekt nowości mieszał się z tęsknotą i postulatami za przywróceniem starego porządku. Oprócz czterech linii tramwajowych, które kursują od weekendu, przeobrażeniu uległa cała siatka połączeń komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Od początku budziło ono spore emocje. Otwarcie trasy tramwajowej do Fordonu tylko je spotęgowało. – Obawiam się paraliżu komunikacyjnego, jeśli jeden z tramwajów ulegnie awarii na przykład na ulicy Lewińskiego – mówi nasza czytelniczka, pani Anna. A awarii, już pierwszego dnia, przydarzyło się kilka, także nowym swingom. – Były to zazwyczaj usterki kosmetyczne, które były w bardzo szybkim czasie naprawiane przez przedstawicieli Pesy. Chodziło na przykład o wymianę bezpiecznika odpowiadającego za bezpieczeństwo układy ogrzewania w pojeździe – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Nie tylko ewentualne awarie spędzają podróżnym sen z powiek. Podkreślają oni także, że część zmian spowodowanych wprowadzeniem tramwajów na obszar Fordonu pogorszyło ofertę przewozową. Najczęściej powtarzanym zastrzeżeniem – przynajmniej przez fordoniaków – jest likwidacja linii nr 84 czy też zmiana trasy linii nr 83. Ale i mieszkańcy górnego tarasu miasta mają zastrzeżenia. Nadal aktualny jest temat skrócenia linii nr 79, która od soboty nie dociera już do Kapuścisk, a jedynie do Wyżyn. Niepokój budzą również problemy z rozkładami jazdy, ale drogowcy tłumaczą, że to „choroby wieku dziecięcego” i już wkrótce sytuacja się unormuje. Chodzi między innymi o skoordynowanie sygnalizacji świetlnej na terenie wspomnianego Fordonu w miejscach, gdzie drogi są przecinane przez torowisko.

Póki co drogowcy wprowadzają pojedyncze zmiany zgłaszane przez mieszkańców. Jak już informowaliśmy w niedzielę, pierwszy tramwaj linii nr 5 będzie odjeżdżał z Łoskonia o 4:20, a nie – jak pierwotnie planowano – 4:38. Także wcześniej, bo o 4:11 (zamiast o 4:15), z pętli na osiedlu Tatrzańskim wyruszy autobus linii nocnej 32N w kierunku Szwederowa (zjazd do zajezdni za przystankiem Brzozowa / Bielicka). Obie korekty zostaną wcielone w życie we wtorek. – Przypominamy, że do 29 stycznia na części linii, z uwagi na ferie zimowe, obowiązują wakacyjne rozkłady jazdy – dodaje Krzysztof Kosiedowski.

Jak oceniacie zmiany, które wprowadzili drogowcy? Dzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach, na fanpage’u oraz głosując w poniższej sondzie!

Jak oceniasz pierwsze dni funkcjonowania linii tramwajowej do Fordonu?

Zobacz rezultat