Bydgoszcz
19C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
13C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoZa tydzień wracają ogródki letnie. Na Starym Mieście trwają ostatnie przygotowania do ich otwarcia
prl bydgoszcz
07.05.2021 | 09:33

Za tydzień wracają ogródki letnie. Na Starym Mieście trwają ostatnie przygotowania do ich otwarcia

Na zdjęciu: Ogródki gastronomiczne mogą działać od soboty, 15 maja.

Fot. ED/archiwum

Za tydzień – w sobotę, 15 maja – uruchomione zostaną ogródki letnie w Bydgoszczy. Restauratorzy złożyli 60 wniosków związanych z dzierżawą miejskich placów i ulic. Trwają ostatnie przygotowania do ustawienia parasoli, stolików i dodatkowych kwietników.

Ogłoszone pod koniec kwietnia zasady luzowania obostrzeń dopuściły etapowe wznowienie działalności gastronomii na miejscu. Od soboty, 15 maja otwarte zostaną ogródki restauracyjne w całej Polsce, a dwa tygodnie później będzie można zjeść posiłek również w lokalu. Warunkiem będzie oczywiście zachowanie reżimu sanitarnego i trzymanie odległości od innych gości.


CZYTAJ WIĘCEJ: Harmonogram luzowania obostrzeń w maju


Bydgoscy restauratorzy są już przygotowani na przyjęcie pierwszych klientów. – W przyszłym tygodniu pracownicy ZDMiKP przygotują i rozstawią parasole ogródków letnich na płycie Starego Rynku. Dzięki temu restauratorzy będą mogli przyjąć pierwszych gości  już w dniu zniesienia obostrzeń – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. Do tej pory w ZDMiKP złożonych zostało prawie 60 wniosków o podpisanie umowy na dzierżawę terenu pod ogródki letnie na terenie miasta. To mniej więcej tyle co w roku ubiegłym, choć o kilkanaście mniej niż jeszcze dwa lata temu.
Ratusz dodaje, że prezydent Bydgoszczy ustalił w tym roku preferencyjne (takie jak w 2020 roku) stawki za dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe. – W tym roku opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona aż o 99% w stosunku do stawki z 2019 roku i stanowić będzie zaledwie do 1% dotychczasowych opłat związanych z dzierżawą terenu pod ogródki letnie – czytamy w komunikacie prasowym. Preferencyjne opłaty obowiązywać będą (jeśli nie będą wprowadzane kolejne ograniczenia epidemiczne) do 11 października 2021 roku.

Warto dodać, że mniejsze opłaty za działalność ogródków letnich obowiązują też lokale, w których nie jest prowadzona sprzedaż alkoholu. W tym sezonie także będzie ona wynosiła 1 grosz za 1m² za dzień. Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT.

Dzierżawcy nadal mogą występować do ZDMiKP z wnioskiem z uwzględnieniem preferencyjnych stawek za dzierżawę. Liczymy, że ponownie tak preferencyjne stawki zachęcą restauratorów do otwierania ogródków letnich i ułatwią im dalsze prowadzenie swojej działalności – wyrażają nadzieje urzędnicy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści