Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaZa tydzień wybory prezydenckie. Co musisz wiedzieć przed głosowaniem?
wybory samorządowe Bydgoszcz
21.06.2020 | 09:06

Za tydzień wybory prezydenckie. Co musisz wiedzieć przed głosowaniem?

Na zdjęciu: W Bydgoszczy przygotowano w sumie 204 obwodowe komisje wyborcze.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

W niedzielę, 28 czerwca Polacy, w tym bydgoszczanki i bydgoszczanie, będą wybierać prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Urząd miasta przygotował zbiór najważniejszych informacji na temat głosowania.

Wybory odbędą się w godzinach od 7:00 do 21:00. Głosujemy w lokalu wyborczym, czyli w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Zazwyczaj będzie to miejsce, w którym głosowaliśmy podczas poprzednich wyborów (najczęściej lokale mieszczą się w szkołach). Jeśli głosujemy po raz pierwszy lub zmienił się nasz adres zamieszkania, swój lokal wyborczy można znaleźć TUTAJ.

W Bydgoszczy przygotowano w sumie 204 obwodowe komisje wyborcze, w tym 189 obwodów stałych, z których 96 to lokale przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Pozostałych 15 komisji, gdzie będzie odbywało się głosowanie to tzw. obwody odrębne, czyli lokale zorganizowane w szpitalach, domach pomocy czy areszcie. W Bydgoszczy uprawnionych do głosowania jest ponad 260 tysięcy osób.

Urząd miasta przekazuje też informacje dla tych, którzy 28 czerwca będą głosować po raz pierwszy. – Wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i udać się do lokalu wyborczego. Swoje dane możesz także potwierdzić poprzez aplikację w telefonie mTożsamość. W lokalu wyborczym należy udać się do komisji, która na podstawie dokumentu tożsamości wyda kartę do głosowania. Jeszcze tylko podpis w spisie wyborców i karta do głosowania jest nasza. W wyznaczonym miejscu  wybieramy swojego kandydata poprzez zaznaczenie „X” na karcie przy nazwisku. Teraz wystarczy wrzucić kartę do urny i gotowe – opisuje ratusz.

Ważne: We wtorek, 23 czerwca upływa termin na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. Natomiast piątek, 26 czerwca to ostatni dzień na odbiór zaświadczeń o prawie do głosowania, aby głosować poza miejscem zamieszkania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści