Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 4 • L 3
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIEZąb w ząb
zab3
09.11.2017 | 22:08

Ząb w ząb

Na zdjęciu: Stan naszej jamy ustnej może wpływać na zdrowie całego organizmu.

Fot. MB

Chociaż główną przyczyną pojawienia się ubytku jest próchnica, również inne czynniki mają wpływ na niszczenie się szkliwa i powstawanie w nim ubytków.

Jakie? Jednym z częściej wymienianych przez specjalistów jest ścieranie się szkliwa zębów podczas żucia pokarmów. Chociaż jest to proces naturalny i można określić w dość dużym przybliżeniu wiek człowieka, na podstawie wyglądu jego zębów, to niestety można ten proces znacznie przyspieszyć. Dzieje się tak u pacjentów, którzy mają nieleczoną wadę zgryzu. Problemem są bowiem nie tylko tzw. krzywe zęby, czyli najbardziej widoczna wada. Zęby szczęki muszą w odpowiedni sposób dotykać zębów żuchwy. Jeśli są one przesunięte, może zachodzić nadmierne ścieranie się powierzchni stykających się podczas żucia.

Dlatego warto rozważyć leczenie ortodontyczne, niezależnie od wieku. Ortodonci zakładają stałe aparaty ortodontyczne również ludziom dorosłym, prawie w każdym wieku. Istnieje niewiele przeciwskazań do rozpoczęcia leczenia. Chociaż trwa około dwóch lata i wymaga systematycznych wizyt u specjalisty, zakończeniem leczenia jest nie tylko piękny uśmiech, ale również pozbycie się poważnych problemów z ubytkami, których przyczyną była wadą zgryzu.

Zgrzytanie zębami

Wbrew pozorom rzadko jest objawem złości i najczęściej pacjenci nie zdają sobie sprawy, że zgrzytają zębami? Dlaczego? Bruksizm, bo tak brzmi fachowa nazwa schorzenia to niekontrolowane zgrzytanie zębami, głownie podczas snu. Skutkiem są pojawiające się ubytki, uszkodzenia zębów. Leczenie bruksizmu jest możliwe za pomocą kilku metod. Najpopularniejszą jest zakładanie na noc specjalnej szyny.

Również nieprawidłowe mycie zębów może być przyczyną częstszych wizyt u stomatologa. Warto pamiętać, że szczoteczka powinna być miękka. W czasie mycia wykonujemy ruchy koliste, szczotkując zęby oraz tzw. wymiatające, podczas usuwania resztek jedzenia z wewnętrznych części zębów. Zawsze też warto zakończyć mycie usuwając resztki jedzenia za pomocą nici dentystycznej.

Uwaga! Nie powinno się myć zębów od razu po wypiciu kwaśnego lud słodkiego napoju, zjedzeniu owocu itp. Lepiej odczekać minimum kilkanaście minut. Dlaczego? Kwas działa na szkliwo delikatnie je rozpuszczając. Ponieważ organizm ma własną broń w postaci śliny, która zaczyna działać, warto jest dać czas ślinie na delikatne oczyszczenie jamy ustnej i przywrócenie bardziej zasadowego pH. Dlatego warto poczekać, aż szkliwo stanie się mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Dieta, która niszczy

Oczywiście głównym winowajcą jest cukier. Jest wszędzie. Wystarczy przeczytać uważnie etykietę, aby znaleźć go nie tylko w wodach smakowych, czy czekoladzie, ale również w produktach, które kuszą w reklamach zdrowym oddziaływaniem na organizm. W jogurtach, nawet tych przeznaczonych specjalnie dla dzieci, w płatkach śniadaniowych itp. Cukier jest pokarmem dla bakterii, które egzystują w jamie ustnej. Bakterie te przylegają do twardych tkanek zębów, gdzie tworzą nalot tzw. płytkę nazębną. Gdy otrzymają węglowodany,
wytwarzają substancje, które mają szkodliwe działanie na szkliwo i zębinę.

Niestety, nie tylko cukier jest szkodliwy. Wpływ mają również kwaśne pokarmy, stosowane leki. Niskie pH śliny.

Leczenie

Ważne jest zdiagnozowanie przyczyny problemu. Leczenie polega na odbudowaniu ubytków, zmianie diety, zmianie leków po konsultacji ze specjalistą rozpoczęciu leczenia ortodontycznego itp. Konsekwencje braku działania może być nawet utrata zębów.


Powiązane treści