Bydgoszcz
20C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 22 • L 19
24C
Pt
24C
Sob
22C
Nd
22C
Pon
21C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZabawa w komunikację trwa w najlepsze. Piąta zmiana w rozkładach w ciągu niespełna tygodnia!
23.03.2020 | 18:31

Zabawa w komunikację trwa w najlepsze. Piąta zmiana w rozkładach w ciągu niespełna tygodnia!

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Linia tramwajowa nr 3 od wtorku ponownie będzie kursowała na podstawie rozkładów jazdy z dni powszednich.

Fot. Szymon Fiałkowski

W poniedziałkowe popołudnie zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej o wyjaśnienia dotyczące kolejnych wprowadzanych zmian w rozkładach jazdy w związku z epidemią koronawirusa. Wskazywaliśmy, że część linii tramwajowych może kursować po wspólnych trasach o tej samej porze. Odpowiedź poznaliśmy kilkadziesiąt minut później. Drogowcy zapowiedzieli bowiem, że od wtorku wprowadzają kolejną korektę – tym razem na linii tramwajowej nr 3.

Rewolucję komunikacyjną ZDMiKP przeprowadził w minioną środę, 18 marca. Bez niemal żadnej kampanii informacyjnej ograniczył liczbę połączeń, wprowadzając na prawie wszystkich liniach miejskich sobotnie rozkłady jazdy. W teorii rozwiązanie było słuszne – liczba pasażerów, chociażby ze względu na zamknięte szkoły, przedszkola czy część sklepów, znacząco spadła. Ale w praktyce osoby, które nadal z komunikacji korzystać musiały, znalazły się w potrzasku. Do naszej redakcji zaczęły napływać zdjęcia z przepełnionych pojazdów, co w dobie walki z epidemią było zwyczajnie niebezpieczne. Od tego momentu drogowcy codziennie (z wyjątkiem soboty i niedzieli) wprowadzali kolejne korekty. W poniedziałek zapytaliśmy, czy na tym koniec. Okazuje się, że nie.

Kierowcy i motorniczowie wskazywali w rozmowie z nami, że pasażerowie wskutek zmian byli kompletnie zdezorientowani. – Pytali na przykład, kiedy odjedzie tramwaj linii nr 9, która od kilku dni jest przecież zawieszona – mówi jeden z nich. A drugi dodaje: Na przystankach zabrakło informacji o wprowadzanych zmianach, a ludzie – szczególnie rano – mają przecież swoje wybrane kursy, które pozwalają dotrzeć im na czas do pracy.

Robione ad hoc zmiany – zamiast systemowej przebudowy w oparciu o sobotnie rozkłady ze wzmocnieniami w godzinach dojazdów do i z pracy – musiały jednak doprowadzić również do innych kuriozalnych wniosków. Przeanalizowaliśmy na przykład kursowanie wybranych linii tramwajowych: nr 5 (która od poniedziałku jeździła ponownie wg rozkładów z dni powszednich) oraz 3 i 8 (które z kolei nadal miały jeździć wg rozkładów sobotnich). Jako punkty wyjścia przyjęliśmy trzy istotne lokalizacje: pętle na Łoskoniu oraz przy ulicy Rycerskiej oraz węzeł Garbary.

Wnioski – skrzyżowanie różnych rozkładów jazdy doprowadziło do sytuacji, gdy tramwaje miałyby jeździć – i to dosłownie – jeden po drugim.


Oto przykłady z godzin porannych (między 5:00 a 8:00):

pętla ŁOSKOŃ – linie nr 3 (kierunek Wilczak) i 5 (kierunek Rycerska)
obie linie aż do węzła Garbary jadą po tej samej trasie ; warto dodać, że na podstawie sobotnich rozkładów linie nr 7 i 10 rozpoczynają kursowanie dopiero ok. 9:00

pierwszy kurs „piątki” – 4:44, drugi kurs „trójki” – 4:46; następnie identyczne godziny odjazdów obu linii o godzinach: 5:35, 5:55, 6:15, 6:35, 6:55 (tu wyjątkowo „piątka” rusza o 6:54), 7:15, 7:35 i 7:55

pętla RYCERSKA – linie nr 5 (kierunek Łoskoń) i 8 (kierunek Kapuściska)
obie linie aż do ronda Fordońskiego jadą po tej samej trasie

kursy minuta po minucie: 5:43-5:44, 6:04-6:05, 6:24-6:25, 6:44-6:45, 7:04-7:05, 7:24-7:25, 7:44-7:45 (w przypadku „piątki” kursów jest więcej, ale dla „ósemki” pokrywają się niemal wszystkie poranne kursy)

węzeł GARBARY – linie nr 3 i 5 (kierunek Łoskoń) oraz 8 (kierunek Kapuściska)
wszystkie linie do ronda Fordońskiego jadą po tej samej trasie; linie 3 i 5 docierają wspólnie aż do Fordonu

kursy w odstępie dwóch minut dla ww. linii – 5:50-5:52, 6:10-6:12, 6:30-6:32, 6:50-6:52, 7:10-7:12, 7:30-7:32, 7:50-7:52 (przy czym wszystkie kursy linii nr 3 po godzinie szóstej i siódmej pokrywają się w 100 procentach z kursami linii nr 5)


Kilkadziesiąt minut po wysłaniu przez nas powyższej symulacji wraz z pytaniami dot. następstw wprowadzonych już zmian ZDMiKP (tuż przed godziną 17:00) poinformował w relacji na swoim fanpage’u na portalu Facebook, że od wtorku, 24 marca linia nr 3 będzie kursowała ponownie według rozkładów jazdy dla dni powszednich. Do momentu publikacji niniejszego artykułu ta informacja nie pojawiła się jednak na stronie głównej ZDMiKP, a jedynie w sekcji „Transport publiczny” w dziale „Aktualności komunikacyjne”, gdzie pojawia się aktualizowana lista zmian w rozkładach. Opisywana zmiana jest już piątą od minionej środy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści