Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 3 • L 1
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
-3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej [RADCA w PIĄTEK]
05.03.2021 | 09:14

Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania sprawy frankowej [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Radca prawny Przemysław Piątek pisze o kredytach frankowych.

Fot. pxhere

Istnieje w polskim prawie procesowym instytucja zabezpieczenia roszczenia. Zgodnie z art. 730 KPC, w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia (§ 1). Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Przy wyborze sposobu zabezpieczenia sąd powinien wyważyć interesy uprawnionego i obowiązanego w taki sposób, żeby – zapewniając uprawnionemu należytą ochronę – nie obciążać obowiązanego ponad potrzebę. Sposób zabezpieczenia powinien być adekwatny do osiągnięcia jego celu w konkretnym przypadku. Jak wygląda sprawa w kwestii roszczeń frankowiczów, o tym poniżej.

Najczęściej wniosek jest formułowany w ten sposób, że kredytobiorca wnosi o wstrzymanie obowiązku dokonywania przez niego na rzecz banku spłat rat kredytu w wysokości i terminach określonych umową, w okresie od dnia wydania postanowienia do czasu uprawomocnienia się wyroku w niniejszej sprawie oraz zakazanie pozwanemu bankowi wypowiedzenia w okresie o wydania postanowienia do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie.

Aby otrzymać zabezpieczenie należy wykazać interes prawny oraz uprawdopodobnić swoje roszczenie.

Odnośnie istnienia interesu prawnego kredytobiorców wskazać należy na problemy finansowe konkretnego banku. Ponadto warto podnieść, że zawarta pomiędzy stronami umowa kredytowa wygenerowała długoterminowy stosunek prawny, który nie został dotychczas wykonany. Ewentualne uwzględnienie roszczeń kredytobiorców o zapłatę należności spełnionych dotychczas na rzecz banku nie reguluje w sposób definitywny wzajemnych relacji stron. Wniosek przeciwny byłby zasadny tylko przy przyjęciu, że prawomocne orzeczenie sądu wiąże nie tylko w zakresie sentencji, ale również motywów rozstrzygnięcia, co do czego nie ma jednak zgody w orzecznictwie i doktrynie (por. np. wyroki SN z dnia 20 stycznia 2016 r., IV CSK 282/15 oraz z dnia 15 stycznia 2015 r., IV CSK 181/14).

W zakresie uprawdopodobnienia roszczenia, należy przekonać Sąd już na tym etapie, że umowa może być nieważna w wyniku zastosowania klauzul niedozwolonych lub naruszenia zasady swobody umów.

Tyle teorii, ale w praktyce otrzymać zabezpieczenie w sprawie frankowej jest naprawdę bardzo trudno. Część sądów uważa, że wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kredytu czy zawieszenie obowiązku spłaty rat kredytu stanowiłoby zbyt daleko idącą ingerencję w stosunek zobowiązaniowy stron. Inne zaś widzą możliwość „odfrankowienia umowy”. To powoduje, że wniosek o zabezpieczenie zostaje oddalony ze względu na pokrzywdzenie banku w pierwszym przypadku  i brak uprawdopodobnienia roszczenia o nieważność umowy w drugim.

Na pewno istotną okolicznością, która pomaga w uzyskaniu zabezpieczenia jest spłacenie kapitału udzielonego kredytu. W razie braku jego spłaty, kredytobiorca ma naprawdę małe szanse na wstrzymanie płatności na czas procesu. Chociaż jest i prawomocne postanowienie o zabezpieczeniu pomimo braku spłaty kapitału kredytu (XXV Cz 501/20 Sąd Okręgowy w Warszawie).

Warto jednak w tym miejscu wskazać, że wniosek taki warto składać wraz z pozwem, gdyż wtedy nie ponosi się dodatkowej opłaty 100 zł.

Z orzecznictwa, bardzo korzystne było zabezpieczenie wydane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie VI ACz 1137/19, gdzie Sąd orzekł, że uzasadnione na czas procesu  jest wstrzymanie spłat ponad udzielony kredyt.  Zdaniem sądu, kontynuowanie spłat ponad udzielony kredyt w czasie procesu o jego unieważnienie podważałoby sens takiej sprawy.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Można go brać TUTAJ.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści