Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNA SYGNALEZachowanie pieszych sprawdzali policjanci. Wystawiali też mandaty
przejście dla pieszych Bydgoszcz
11.02.2016 | 08:58

Zachowanie pieszych sprawdzali policjanci. Wystawiali też mandaty

Ponad dwustu funkcjonariuszy sprawdzało w miniony wtorek zachowanie pieszych na ulicach całego województwa.

Na zdjęciu: Najczęściej ujawnianym wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Fot. Eryk Dominiczak

We wtorek kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili akcję pod kryptonimem „Pieszy”. Przez kilkanaście godzin ujawnili niemal pół tysiąca wykroczeń popełnionych właśnie przez pieszych.

Działania miały związek z niedawno podsumowanym przez mundurowych 2015 rokiem. Jak podaje Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego, w ubiegłym roku na drogach regionu zginęło 30 pieszych, a kolejnych 280 odniosło obrażenia. – Sami piesi przyczynili się do 70 wypadków, w których czternastu poniosło śmierć, a dalszych 57 zostało rannych – uzupełnia podinsp. Chlebicz.

Dlatego też we wtorek od 6:00 do 22:00 ponad dwustu policjantów badało zachowania osób pieszych. – Skupialiśmy się na sposobie poruszania się ich po drogach, gdzie nie ma chodników, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a także, czy poza obszarem zabudowanym noszą oni obowiązkowe elementy odblaskowe – wylicza Monika Chlebicz.

Wniosek z kilkunastugodzinnej akcji jest prosty – piesi nagminnie łamią przepisy. Dowodem jest 455 ujawnionych wykroczeń, z czego jedynie sto nie dotyczyło przekraczania jezdni w miejscu do tego nieprzeznaczonym. – Za ten czyn można zostać ukaranym mandatem 100-złotowym – wyjaśnia podinsp. Chlebicz. Mandaty w trakcie akcji otrzymało ostatecznie 159 osób, a niemal trzysta zostało pouczonych. W trzech przypadkach funkcjonariusze skierowali wnioski o ukaranie do sądu.


Powiązane treści