Bydgoszcz
8C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 9 • L 7
13C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaZagraniczni studenci w Bydgoszczy. Ilu ich jest i skąd są?
02.07.2017 | 15:01

Zagraniczni studenci w Bydgoszczy. Ilu ich jest i skąd są?

Liczba obcokrajowców stale wzrasta.

Na zdjęciu: W Bydgoszczy nie brakuje studentów innych narodowości.

Fot. wolny dostęp

Wzrasta liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Bydgoszczy – do takiego wniosku doszli pracownicy Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, którzy sporządzili statystyki dotyczące reprezentantów innych państw w województwie kujawsko-pomorskim. Okazuje się, że znaczna większość osób nie będących Polakami, przyjeżdża do naszego województwa, aby tutaj studiować. 

ZOBACZ TEŻ: Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna. Zajęcia w szkołach i akcje na mieście

W roku akademickim 2016/2017 w Kujawsko-Pomorskiem studiowało 1270 obcokrajowców, czyli o ponad 200 osób więcej niż rok wcześniej. Najwięcej takich osób wybrało Bydgoszcz. Ich liczba wyniosła 974. Najpopularniejszą uczelnią pod tym względem, i to nie tylko w Bydgoszczy, ale w całym województwie, okazała się Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Tę placówkę wybrało 469 obcokrajowców. Na dwóch największych uczelniach w mieście nad Brdą było ich znacznie mniej: na UTP – 81 osób, a na UKW – 109 osób.

Grupę obcokrajowców, którzy wybrali studia na uczelniach wyższych Kujawsko-Pomorskiego W roku akademickim 2016/2017 tworzyli obywatele 59 państw. Przy czym 27 z nich to kraje europejskie. Największa zbiorowość, licząca 663 osoby pochodziła z Ukrainy. Ukraińcy stanowili  największy odsetek wśród studiujących cudzoziemców nie tylko w bydgoskich, ale także w innych kujawsko-pomorskich ośrodkach akademickich. Na drugim miejscu znaleźli się Norwegowie (90 studentów), którzy przeważnie wybrali UMK w Toruniu. W pierwszej trójce pojawili się również Turcy (72 studentów), spośród których 29 studiowało na UTP, a 11 na UKW. Niewiele mniej było osób pochodzących z Białorusi (67 studentów), a 9 z nich studiowało na UKW. W 2016 roku studia w Kujawsko-Pomorskiem  rozpoczęło również 49 Szwedów, 47 Hiszpanów oraz 43 Rosjan.

Pozostała grupa studiujących cudzoziemców liczyła 265 osób. Wśród nich byli studenci pochodzący z państw europejskich, w tym z: Irlandii, Francji, Danii oraz Włoch, z afrykańskich (Nigerii), azjatyckich (tj. Chin, Indii, Nepalu i Kazachstanu). Studenci z Azji w analizowanym roku akademickim to łącznie grupa 84 osób, tj. o 32 osoby większa niż w roku poprzednim. Studenci pochodzący z Chin stanowili największy udział wśród studentów cudzoziemców odbywających studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (11 osób).


Powiązane treści