Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich
18.02.2018 | 10:56

Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich

Na zdjęciu: Solarium tylko dla pełnoletnich...

Fot. Pixabay.com/flicr.com.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów – prezydencka ustawa, którą w środę przyjął Senat obowiązuje od 16 lutego. Bez ograniczeń wiekowych dozwolone będzie tylko lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Osoby niepełnoletnie nie będą już mogły korzystać z solarium. Obowiązywać będzie całkowity zakaz reklamy i promocji takich usług. Za brak informacji z ostrzeżeniem o negatywnych skutkach ekspozycji na promienie UV będzie grozić kara od 1 tys. do 50 tys. złotych.

Właściciele firm oferujących takie usługi mają obowiązek wylegitymowania młodych klientów, mając wątpliwości co do ich wieku. Muszą także umieścić w widocznym miejscu tablicę informacyjną z ostrzeżeniem przed szkodliwym skutkiem promieniowania ultrafioletowego.

Solaria nie będą mogły być promowane we wszystkich mediach (telewizji, radiu, prasie i w internecie). Nie będzie też można umieszczać reklam ani wielkoformatowych plakatów na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych, szkół, kin oraz w miejscach użyteczności publicznej.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów przewidziano kary finansowe (od 1 tys. do 50 tys. zł). Nad przestrzeganiem nowego prawa ma czuwać Państwowa Inspekcja Sanitarna.

O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci, od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Choć prowadzący solaria, twierdzą że takie przepisy im nie przeszkadzają, to nie zgadzają się z twierdzeniem, że korzystanie z solariów jest wyłącznie szkodliwe. Najwięcej kontrowersji wprowadził jednak całkowity zakaz reklamy gabinetów z lampami, gdyż to, zdaniem osób z branży, nie pozwoli się im utrzymać w tym biznesie.

Wolno jedynie, na szyldzie, neonie lub planszy podać nazwę zakładu, dane dotyczące lokalizacji, godzin otwarcia i cennik usług. Powyższe dane mogą znaleźć się na stronie internetowej zakładu, ale bez informacji służących popularyzowaniu korzystania z solarium.


Powiązane treści