[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na Zalewie Koronowskim przewracały się żaglówki. Interweniowali policyjni wodniacy

Dodano: 20.06.2022 | 13:41

Na zdjęciu: Wczoraj (19 czerwca) policjanci wodniacy prowadzący służbę na Zalewie Koronowskim pięciokrotnie pomogli załogom jednostek pływających.

Fot. KWP Bydgoszcz

W czasie minionego weekendu policjanci ogniwa wodnego bydgoskiej komendy stacjonujący nad Zalewem Koronowskim mieli pełne ręce roboty. Tylko wczoraj (19 czerwca) interweniowali pięciokrotnie z racji bardzo wietrznej aury, pomagając załogom jednostek pływających.

Jak informowaliśmy wczoraj, upalna pogoda zachęciła wielu wodniaków do aktywnego wypoczynku na wodach Zalewu Koronowskiego. Wysokiej temperaturze towarzyszył jednak niezwykle silny wiatr, przez co służby musiały kilkukrotnie interweniować i pomagać załogom łodzi. Opisaliśmy już dwa działania, w których udział wzięli strażacy z OSP KSRG Koronowo – dziś dodatkowe informacje podała bydgoska policja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przewrócona żaglówka i zderzenie motorówek. Bilans upalnej, ale wietrznej niedzieli na Zalewie Koronowskim

Jak informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego bydgoskiej policji, w niedzielę na Zalewie Koronowskim policjanci brali udział w pięciu zdarzeniach dotyczących jednostek pływających.

– Zaczęło się około 13:20. Wówczas podczas patrolu akwenu policjanci zauważyli przewracającą się łódź typu omega. Natychmiast popłynęli na miejsce i zastali w wodzie cztery osoby dorosłe. Na szczęście nic im się nie stało – dodaje komisarz. Z uwagi na porywy wiatru oraz znajdujący się całkowicie pod wodą kadłub nie było możliwości postawienia łodzi masztem do góry. W związku z tym policjanci odholowali ją do pobliskiej wyspy i tam ją postawili.

Następna sytuacja miała miejsce około godziny 14:25. – Podczas patrolu „wodniacy” zauważyli załogę łodzi żaglowej klasy venus wołającą o pomoc. Okazało się, że silnik ich łodzi ma awarię, a z uwagi na silny wiatr załoga obawiała się rozwinąć żagle – informuje kom. Kowalska. Ich obawy tym bardziej były słuszne, że na pokładzie znajdowały się dzieci. Policjanci udzielili pomocy i pomogli w bezpiecznym dotarciu do portu. Kilkanaście minut później wystraszona załoga kolejnej żaglówki typu omega nie była w stanie płynąć pod wiatr. Na miejscu policjanci polecili im opuszczenie żagli i odholowali ją do portu.

Kilka minut po godzinie 16:00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące łodzi, którą wiatr wepchnął w trzcinę. Załoga nie mogła wypłynąć z zarośli –  funkcjonariusze wyciągnęli ją i odholowali na środek akwenu, skąd bezpiecznie odpłynęła. Na tym jednak nie koniec. Podczas tego holowania zauważyli kolejną żaglówkę unieruchomioną przez wiatr w trzcinach. Również tej załodze policjanci udzielili pomocy, wyciągnęli i odholowali w bezpieczne miejsce.

Bydgoscy policjanci przypominają o rozwadze podczas pływania różnego rodzaju sprzętem po akwenach. – Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności o własne bezpieczeństwo musimy zadbać sami. Przewidujmy, jakie niebezpieczeństwa może nieść za sobą nasze zachowanie, brawurowa zabawa, popisywanie się przed znajomymi czy alkohol. Ważnym aspektem bezpiecznego pływania jest pogoda. Bierzmy ją pod uwagę. Może ona w każdym momencie się zmienić – informuje policja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments