Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSW
H 2 • L -0
1C
Nd
-2C
Pon
-5C
Wt
-6C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZaliczka a zadatek [RADCA w PIĄTEK]
11.10.2019 | 10:16

Zaliczka a zadatek [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.

Fot. MB

Na pewno kojarzysz te dwa określenia wskazane w tytule. „Majster” zawsze prosi o zaliczkę na materiały, a co jeśli chciałby od Ciebie zadatku? Czym różnią się te dwa pojęcia? Jakie są skutki zapłaty zaliczki, a jakie zadatku? Zapraszam do lektury.

Zgodnie z art. 743 kodeksu cywilnego, jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki, natomiast zgodnie z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Zaliczka ma więc pokrywać koszty wydatków, które zostaną poniesione w wyniku zawarcia umowy (np. zakup materiałów do malowania mieszkania) lub stanowi część ceny. Natomiast celem zadatku jest zdyscyplinowanie stron do dotrzymania zawartej umowy. Zadatek jest swoistym zabezpieczeniem wykonania umowy i rodzajem odszkodowania za ewentualne niewykonanie umowy. Ma zatem on funkcję gwarancyjną.

Jak więc widać na pierwszy rzut oka, oba pojęcie są zupełnie odmiennymi instytucjami, które nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego.

A co się dzieje, kiedy nie dojdzie do wykonania umowy?

Jeśli chodzi o zaliczkę, to jest ona zwracana bez względu na to, czy umowa nie została wykonana z winy uczestnika czy organizatora. Zaliczka nie musi być jednak zwrócona, jeśli zostanie wykazane, że zleceniobiorca (wykonawca, organizator itp.) poniósł już realne koszty, które jest w stanie udokumentować.

W przypadku zadatku sytuacja wygląda inaczej. Jeśli zleceniodawca odstąpi od umowy, zleceniobiorca może zachować zadatek, ale jeśli to zleceniobiorca odstąpi od umowy, to jest zobowiązany do zapłaty dwukrotności otrzymanego zadatku. Jeśli umowa zostanie niewykonana z powodu okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony lub rozwiązano umowę za porozumieniem stron – wystarczające będzie zwrócenie zadatku.

Ani zaliczka ani zadatek nie mogą być zbliżone do 100% wartości ceny, gdyż w istocie nie wpłacamy wtedy zaliczki lub zadatku, a dokonujemy zapłaty ceny.

Podsumowując, zaliczka to kwota wpłacona na poczet przyszłych należności i nie jest, tak jak zadatek, formą zabezpieczenia wykonania umowy. Stanowi jedynie część ceny. W razie wykonania umowy zaliczka podlega zaliczeniu na poczet należnego świadczenia. Jeżeli jednak umowa nie dojdzie do skutku, strona, która zaliczkę otrzymała ma obowiązek ją zwrócić. Do zaliczki nie mają zastosowania przepisy dotyczące możliwości zatrzymania (jak przy zadatku) lub żądania zapłaty jego podwójnej wysokości. Brak jest również jakichkolwiek wyjątków, które przewidywałyby możliwość zatrzymania zaliczki przez stronę, która ją otrzymała.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 743 oraz 394 § 1 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław Piątek
radca prawny
————————–
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści