Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 14 • L 14
14C
Nd
14C
Pon
11C
Wt
12C
Sr
5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleZamach na szkołę z użyciem broni i ładunków wybuchowych. Rozpoczął się proces sprawcy ataku
25.02.2021 | 17:14

Zamach na szkołę z użyciem broni i ładunków wybuchowych. Rozpoczął się proces sprawcy ataku

Na zdjęciu: W czwartek, 25 lutego rozpoczął się proces Marka N. oskarżonego o dokonanie ataku na szkołę w Brześciu Kujawskim w maju 2019 roku.

Fot. Freeimages

Nawet kara dożywotniego więzienia grozi niespełna 20-letniemu obecnie Markowi N., który pod koniec maja 2019 roku dokonał ataku na Szkołę Podstawową nr 1 w Brześciu Kujawskim. W zamachu ranne zostały dwie osoby, w tym 11-letnia uczennica. Proces młodego mężczyzny rozpoczął się w czwartek przed Sądem Okręgowym we Włocławku.

Najpoważniejszym zarzutem ciążącym na nastolatku jest usiłowanie zabójstwa dwóch osób – wspomnianej 11-latki oraz 59-letniej woźnej szkolnej, która próbowała powstrzymać napastnika. Obie zostały ranne w wyniku postrzału z rewolweru tzw. czarnoprochowca. Marek N. najpierw oddał strzały w kierunku grupy dzieci uciekających korytarzem po tym, jak do jednej z sal lekcyjnych na drugim piętrze wrzucił ładunek wybuchowy domowej roboty. „Dwa pociski ugodziły jedną z uczennic, która – utykając – wspólnie z innymi uczniami uciekła schodami na parter budynku szkolnego” – czytamy w ustaleniach Prokuratury Krajowej dotyczących zdarzeń z 27 maja 2019 roku. Kolejne strzały padły w kierunku interweniującej woźnej – N. trafił ją raz. Poddał się dopiero szkolnemu konserwatorowi, gdy skończyła mu się amunicja oraz pozostałe ładunki.

Katalog zarzutów rozszerzono również o doprowadzenie do eksplozji materiałów wybuchowych w celu pozbawienia życia 17 uczniów oraz nauczyciela. To właśnie oni znaleźli się w zasięgu rażenia pierwszego użytego w sali lekcyjnej ładunku. Kolejny napastnik zrzucił na pierwsze piętro budynku, a jeszcze jeden – z okna na korytarzu na chodnik, w którego rejonie znajdował się pojemnik z gazem. Ładunek eksplodował, ale na szczęście nie doszło do rozszczelnienia samego pojemnika i wybuchu gazu.
Prokuratura nie ma wątpliwości, że sprawca działał w sposób przemyślany i zaplanowany. Zarówno broń, jak i komponenty do ładunków wybuchowych kupił na przełomie kwietnia i maja 2019 r. Bardzo dobrze znał też samą szkołę, której w latach 2015-2017 był uczniem (w gmachu Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim znajdowało się wówczas także gimnazjum, którego N. jest absolwentem). Dlatego też mógł niepostrzeżenie dostać się do niej bocznym wejściem i przedostać na drugie piętro, gdzie planował dokonać masakry. „W okresie poprzedzającym zdarzenie wykazywał zainteresowanie tematyką związaną z zamachami o charakterze terrorystycznym w szkołach, bronią palną (w tym czarnoprochową), materiałami wybuchowymi oraz szeroko pojętą przemocą” – podkreśla Prokuratura Krajowa, której pomorski departament prowadził śledztwo w tej sprawie.

Oskarżony przyznał się do popełnionych przestępstw. Złożył już wcześniej obszerne wyjaśnienia, które – jak mówią prokuratorzy – „korelują z ustalonym stanem faktycznym”. Marka N. badali biegli psychiatrzy, którzy orzekli, że oskarżony w momencie ataku był poczytalny i może odpowiadać za zarzucane mu czyny przed sądem.

Odrębnego zdania jest obrońca nastolatka Maciej Pilichowicz, który zamierza udowodnić przed sądem, że sprawca jest niepoczytalny i wymaga leczenia psychiatrycznego. Już na etapie śledztwa pojawiały się nieoficjalne informacje, że N. znajdował się w przeszłości pod opieką specjalistów.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści