Bydgoszcz
4C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 4 • L 4
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
4C
Sob
8C
Nd
Metropolia BydgoskaŚwiecieInwestycjeZamek w Świeciu zostanie odbudowany. Częściowo
Świecie_zamek_wikipedia
07.01.2017 | 10:40

Zamek w Świeciu zostanie odbudowany. Częściowo

Projekt zmian ma powstać do połowy bieżącego roku.

Na zdjęciu: Wewnątrz zamku też nastąpią zmiany.

Fot. Wikipedia (wolny dostęp)

Zamek zmieni się nie do poznania – zapowiada Urząd Miejski w Świeciu. Prace ruszą prawdopodobnie w 2018 roku. Na razie trwa przygotowywanie projektu zmian.

Zakłada on częściową odbudowę świeckiego zamku. Przywrócone ma zostać skrzydło północne, na którym pojawi się spadzisty dach wykonany z używanej w średniowieczu tzw. dachówki mniszki. Wewnątrz skrzydła pojawi się się dawna kaplica i kapitularz, nad którym powstanie jeszcze jedna sala. – Planujemy, by w dawnej kaplicy odbywały się wystawy, w kapitularzu ulokowałaby się Izba Regionalna, a sala powyżej byłaby wynajmowana na konferencje i szkolenia – wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa i Architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W projekcie uwzględnione zostanie również przemurowanie i wzmocnienie sklepienia piwnicy w skrzydle wschodnim oraz ustawienie sceny na koncerty. Odbudowane mają być również dwie wieże: południowo-zachodnia i południowo-wschodnia usytuowane w narożnikach dziedzińca oraz otaczające go mury. Wieże służyłyby jako punkty widokowe.

Projekt będzie też zawierał kosztorys inwestorski, określający wartość przedsięwzięcia. Dokument ten umożliwi ubieganie się o dofinansowanie unijne w wysokości około 3 mln zł. Gmina szacuje, że całość prac wyniesie około 8 mln zł. Mają być one zrealizowane w latach 2018-2020. – Ta kwota obejmuje też renowację zamkowych murów i budowę parkingu, czyli inwestycje, które już trwają. Rzeczywista wartość będzie jednak znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę – informują pracownicy urzędu miejskiego.

Przygotowanie projektu częściowej odbudowy kosztuje 150 tys. zł. Opracowuje go toruńska firma Snug. Projekt ma być gotowy do 30 czerwca 2017 roku.

Powiązane treści

Program do mailingu FreshMail
 

Program do mailingu FreshMail