Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 2 • L 0
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
5C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZamek w Świeciu zostanie odbudowany. Częściowo
Świecie_zamek_wikipedia
07.01.2017 | 10:40

Zamek w Świeciu zostanie odbudowany. Częściowo

Projekt zmian ma powstać do połowy bieżącego roku.

Na zdjęciu: Wewnątrz zamku też nastąpią zmiany.

Fot. Wikipedia (wolny dostęp)

Zamek zmieni się nie do poznania – zapowiada Urząd Miejski w Świeciu. Prace ruszą prawdopodobnie w 2018 roku. Na razie trwa przygotowywanie projektu zmian.

Zakłada on częściową odbudowę świeckiego zamku. Przywrócone ma zostać skrzydło północne, na którym pojawi się spadzisty dach wykonany z używanej w średniowieczu tzw. dachówki mniszki. Wewnątrz skrzydła pojawi się się dawna kaplica i kapitularz, nad którym powstanie jeszcze jedna sala. – Planujemy, by w dawnej kaplicy odbywały się wystawy, w kapitularzu ulokowałaby się Izba Regionalna, a sala powyżej byłaby wynajmowana na konferencje i szkolenia – wyjaśnia Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa i Architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W projekcie uwzględnione zostanie również przemurowanie i wzmocnienie sklepienia piwnicy w skrzydle wschodnim oraz ustawienie sceny na koncerty. Odbudowane mają być również dwie wieże: południowo-zachodnia i południowo-wschodnia usytuowane w narożnikach dziedzińca oraz otaczające go mury. Wieże służyłyby jako punkty widokowe.

Projekt będzie też zawierał kosztorys inwestorski, określający wartość przedsięwzięcia. Dokument ten umożliwi ubieganie się o dofinansowanie unijne w wysokości około 3 mln zł. Gmina szacuje, że całość prac wyniesie około 8 mln zł. Mają być one zrealizowane w latach 2018-2020. – Ta kwota obejmuje też renowację zamkowych murów i budowę parkingu, czyli inwestycje, które już trwają. Rzeczywista wartość będzie jednak znana dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę – informują pracownicy urzędu miejskiego.

Przygotowanie projektu częściowej odbudowy kosztuje 150 tys. zł. Opracowuje go toruńska firma Snug. Projekt ma być gotowy do 30 czerwca 2017 roku.


Powiązane treści