Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
63% wilgotność
Wiatr: 5km/h SE
H 18 • L 16
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZamknięte cmentarze i zmiany w zasadach testowania. Podsumowanie piątkowej konferencji rządu
Mateusz Morawiecki
30.10.2020 | 17:52

Zamknięte cmentarze i zmiany w zasadach testowania. Podsumowanie piątkowej konferencji rządu

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zamknięcie cmentarzy na trzy dni, wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej i zmiana zasad testowania na obecność koronawirusa – to najważniejsze informacje po piątkowej konferencji prasowej rządu.

Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta druga fala jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować – mówił premier Mateusz Morawiecki, który przyznał, że również w Polsce popełniono błędy, ale teraz należy zachować stabilność i wrócić do lepszej przewidywalności zachorowań.

Pomóc w tym ma zamknięcie cmentarzy – nekropolie będą zamknięte w sobotę, niedzielę i poniedziałek. – Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – tłumaczył premier. W pierwszych minutach po ogłoszeniu decyzji na rządzących spłynęła fala krytyki za moment ogłoszenia decyzji, który zdaniem komentujących był zdecydowanie spóźniony.

Informacja o zamknięciu cmentarzy wzbudziła największe emocje spośród tych, które zostały podane na piątkowej konferencji prasowej. Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Premier zaapelował też do przedsiębiorców i dyrektorów firm, aby tam gdzie to możliwe, również zezwolili pracownikom na pracę z domu.

– W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli już odmrażać niektóre branże. Możliwe, że stanie się to już pod koniec listopada – zapowiadał premier. Nadzieję na pojawienie się w najbliższym czasie optymistycznych prognoz wyraził też minister Adam Niedzielski. – Rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali.

Szef resortu zdrowia opowiedział też o zmianach w procesie kwarantanny. Od teraz domownicy osoby chorej również automatycznie znajdą się na kwarantannie – nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu.

Zmiany zostaną wprowadzone również w zasadach testowania. – Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku – wyjaśniał Niedzielski. – Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 przypadkach zakażeń. 1954 z nich odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W całym kraju zmarły 202 osoby. Od początku epidemii zakażonych zostało 340 834. Zmarło 5 351 z nich. Obecnie zajętych jest 15 tys. z 23 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 1254 z 1777 respiratorów. W kwarantannie przebywa 496 tys. osób.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
10 miesięcy temu

Zdrowie waznieksze od tradycji. ….. ale tysiace demonstrantow na ulicach to jest ok.
Naszej tradycji nie zniszczyli faszysci, nie dali rady komunisci , nie zniszczy wirus B. Gatesa .

Zapale znicze na grobach bliskich chocbym mial przez pilot skakac. Moje znicze moj wybor !!!!

Tadeusz
Tadeusz
10 miesięcy temu

Taaa,przez pilot….matole…se skacz.Śmiechu warte

Marek
Marek
10 miesięcy temu

365 dni w roku masz wyboru ale nie lepiej lansowac się 1 listopada żenada

Piotr
10 miesięcy temu

Zamkną kościoły to pandemia się zmniejszy bo tam jest skupisko ludzi starszych z młodszymi nie ma dystansu i dezynfekcji tego nikt nie widzi!! Malo tego każą księża chodzic dzieciom na różaniec bo jak nie to nie dopuszczą do przyjęcia!!! Chory kraj!!!

Powiązane treści