Bydgoszcz
6C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 6 • L 6
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZamknięte cmentarze i zmiany w zasadach testowania. Podsumowanie piątkowej konferencji rządu
30.10.2020 | 17:52

Zamknięte cmentarze i zmiany w zasadach testowania. Podsumowanie piątkowej konferencji rządu

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zamknięcie cmentarzy na trzy dni, wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej i zmiana zasad testowania na obecność koronawirusa – to najważniejsze informacje po piątkowej konferencji prasowej rządu.

Szybkie działania wiosną i latem dały nam pewne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, ale ta druga fala zmiotła to poczucie. Nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ta druga fala jest groźniejsza od pierwszej i trzeba bardzo szybko reagować – mówił premier Mateusz Morawiecki, który przyznał, że również w Polsce popełniono błędy, ale teraz należy zachować stabilność i wrócić do lepszej przewidywalności zachorowań.

Pomóc w tym ma zamknięcie cmentarzy – nekropolie będą zamknięte w sobotę, niedzielę i poniedziałek. – Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby – tłumaczył premier. W pierwszych minutach po ogłoszeniu decyzji na rządzących spłynęła fala krytyki za moment ogłoszenia decyzji, który zdaniem komentujących był zdecydowanie spóźniony.

Informacja o zamknięciu cmentarzy wzbudziła największe emocje spośród tych, które zostały podane na piątkowej konferencji prasowej. Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Premier zaapelował też do przedsiębiorców i dyrektorów firm, aby tam gdzie to możliwe, również zezwolili pracownikom na pracę z domu.

– W listopadzie musimy zostać w domach, obniżyć poziom zachorowań. Mam nadzieję, że w grudniu będziemy mogli już odmrażać niektóre branże. Możliwe, że stanie się to już pod koniec listopada – zapowiadał premier. Nadzieję na pojawienie się w najbliższym czasie optymistycznych prognoz wyraził też minister Adam Niedzielski. – Rzeczywiście w perspektywie tygodnia czy dwóch ten scenariusz stabilizacji, czyli optymistyczny, może się pojawić. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy się odpowiedzialnie zachowywali.

Szef resortu zdrowia opowiedział też o zmianach w procesie kwarantanny. Od teraz domownicy osoby chorej również automatycznie znajdą się na kwarantannie – nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu.

Zmiany zostaną wprowadzone również w zasadach testowania. – Przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku – wyjaśniał Niedzielski. – Chcemy na większą skalę wprowadzić testowanie testami antygenowymi. Te zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii, której kolejną wersję przygotujemy w przyszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że w piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 przypadkach zakażeń. 1954 z nich odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W całym kraju zmarły 202 osoby. Od początku epidemii zakażonych zostało 340 834. Zmarło 5 351 z nich. Obecnie zajętych jest 15 tys. z 23 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 1254 z 1777 respiratorów. W kwarantannie przebywa 496 tys. osób.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
4 miesięcy temu

Zdrowie waznieksze od tradycji. ….. ale tysiace demonstrantow na ulicach to jest ok.
Naszej tradycji nie zniszczyli faszysci, nie dali rady komunisci , nie zniszczy wirus B. Gatesa .

Zapale znicze na grobach bliskich chocbym mial przez pilot skakac. Moje znicze moj wybor !!!!

Tadeusz
Tadeusz
4 miesięcy temu

Taaa,przez pilot….matole…se skacz.Śmiechu warte

Marek
Marek
4 miesięcy temu

365 dni w roku masz wyboru ale nie lepiej lansowac się 1 listopada żenada

Piotr
4 miesięcy temu

Zamkną kościoły to pandemia się zmniejszy bo tam jest skupisko ludzi starszych z młodszymi nie ma dystansu i dezynfekcji tego nikt nie widzi!! Malo tego każą księża chodzic dzieciom na różaniec bo jak nie to nie dopuszczą do przyjęcia!!! Chory kraj!!!

Powiązane treści