Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zanim powstanie basen olimpijski… czyli – kto wyburzy Astorię?

Dodano: 09.01.2017 | 15:11

Na składanie swoich propozycji podmioty specjalizujące się w rozbiórkach mają już niespełna dwa tygodnie.

Na zdjęciu: Nowy kompleks Astorii ma powstać do 2019 roku, ale pod warunkiem otrzymania rządowej dotacji na ten cel.

Fot. wizualizacje UM Bydgoszczy

Do 19 stycznia bydgoski ratusz czeka na oferty od firm zainteresowanych wyburzeniem budynków Astorii przy ulicy Królowej Jadwigi. Jeżeli prace nie zostaną opóźnione, po kompleksie nie powinno być śladu już na początku drugiej połowy roku.

CZYTAJ TAKŻE: Rządowe pieniądze dla nowej Astorii. Ile chcemy, a ile możemy dostać?

Rozbiórka obiektów ma być preludium do powstania nowego kompleksu, w skład którego ma wchodzić między innymi basen olimpijski z ruchomym dnem wraz z trybunami oraz zapleczem magazynowo-socjalnym. Jego koszt szacowany był początkowo na około 100 milionów złotych, według naszych informacji obecny kosztorys opiewa na kwotę o około dwadzieścia procent niższą. Ratusz uzależnia jednak rozpoczęcie inwestycji od uzyskania dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Astoria znalazła się w resortowym planie wieloletnim, ale do uzyskania wsparcia potrzebne jest jeszcze znalezienie się w planie rocznym, o co Bydgoszczy ma aplikować w nadchodzących tygodniach.

Z kolei w ubiegłym tygodniu bydgoski magistrat ogłosił przetarg, który ma wyłonić firmę – wykonawcę wyburzeń liczącego sobie ponad pół wieku obecnego zespołu obiektów Astorii. Zrównany z ziemią ma być główny budynek pływalni, a także: zewnętrzny, 25-metrowy basen rozgrzewkowy, okrągłe brodziki i trybuny zewnętrzne. W ramach zadania usunięte mają być ponadto utwardzenia terenu, oświetlenie oraz sieć wodno-kanalizacyjna i ciepłownicza. Zwycięzca postępowania na wykonanie prac będzie miał pięć miesięcy od momentu podpisania umowy.

Otwarcie kopert nastąpi w czwartek, 19 stycznia w samo południe. Wśród kryteriów wyboru nadal najważniejsze miejsce zajmuje cena (60 procent wagi), ale pod uwagę brane są także: okres rękojmi za wady (20 proc.) i doświadczenie kierownika rozbiórki (również 20 proc.)

Wizualizacje nowego kompleksu Astorii przy ul. Królowej Jadwigi można zobaczyć TUTAJ.