Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 5km/h NW
H 4 • L 3
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZapal znicz w Dolinie Śmierci – między 10 a 23 października
Fordon 23 SG (Copy)
02.10.2016 | 14:09

Zapal znicz w Dolinie Śmierci – między 10 a 23 października

Metropolia Bydgoska. pl przyłącza się do apelu FB Bydgoskie Miejsca Pamięci.

Na zdjęciu: Obelisk upamiętniający egzekucje.

Fot. Stanisław Gazda

10 października 1939 roku miała miejsce pierwsza egzekucja w fordońskiej Dolinie Śmierci. Wielokrotnych i masowych mordów na ludności polskiej (różnego pochodzenia i wyznania) żołnierze i funkcjonariusze III Rzeszy dokonywali tu, aż do 26 listopada 1939 roku.

„Razem uczcijmy pamięć pomordowanych i zapalmy w dniach od 10 października do 23 października znicze na terenie Doliny Śmierci” – z takim apelem do bydgoszczan wystąpiło jedno z bydgoskich mediów społecznościowych – Bydgoskie miejsca pamięci – strona poświęcona miejscom pamięci w Bydgoszczy, monitorowaniu ich stanu, wykazywaniu zaniedbań i walce o poprawę ich stanu. Metropolia Bydgoska.pl przyłącza się do apelu i szczerze go popiera.

Fordońska Dolina Śmierci – miejsce egzekucji 1200/3000 mieszkańców Bydgoszczy, Fordonu i okolic. Przede wszystkim lokalnej inteligencji, ale także i Żydów. Wszyscy byli obywatelami Polskimi. Egzekucji w tym miejscu dokonywano pomiędzy 10 października, a 26 listopada 1939 roku. Za zbrodnie dokonane w tym miejscu odpowiadają bojówkarze paramilitarnego Selbstschutzu oraz funkcjonariusze Einsatzgruppen. Miejsce wybrano  ze względu na przepełnienie masowych grobów w Tryszczynie, gdzie dokonywano egzekucji przed 10 października.

W naszej mini galerii: zdjęcia z bydgoskiej Doliny Śmierci.


Powiązane treści