Bydgoszcz
-3C
Niebo głównie zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H -2 • L -4
-4C
Sr
-3C
Czw
-2C
Pt
-0C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZasady współżycia społecznego a kredyty frankowe [RADCA w PIĄTEK]
19.03.2021 | 10:18

Zasady współżycia społecznego a kredyty frankowe [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Kredyty frankowe budzą wiele pytań.

Fot. freeimages

W kontekście roszczeń kredytobiorców mówi się o naruszeniu przez banki zasad współżycia społecznego. Czym są te zasady i w jaki sposób banki mogły je naruszać? O tym w dzisiejszym artykule.

Brak jest normatywnej definicji zasad współżycia społecznego, które określa szeroko doktryna i orzecznictwo. Jako zasady współżycia społecznego, stanowiące klauzulę generalną, w odniesieniu do danego stosunku prawnego należy rozumieć ogół norm moralnych i społecznych kształtujących postępowanie w oparciu o powszechny system aksjologiczny stron zawierających stosunek prawny, pod względem etycznym, moralnym, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1966 roku w sprawie o sygn. akt III CR 306/63 wskazano, iż jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego można uznać wprowadzenie w błąd przez drugą stronę stosunku prawnego, jeżeli wywołało to po stronie uprawnionego do ochrony praw podmiotowych szkodę.

Banki względem kredytobiorców dopuszczały się naruszania fundamentalnych zasad współżycia społecznego tj. zasady lojalności, poprzez nieinformowanie i pomijanie istotnych informacji dla całego zobowiązania, uczciwości obrotu handlowego, poprzez świadome przemilczanie ryzyka związanego z kredytem.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2010 roku w sprawie o sygn. akt IV CSK 555/2009 wskazano, iż „W płaszczyźnie stosunków kontraktowych zasady współżycia społecznego wyrażają się istnieniem powszechnie akceptowanych reguł przyzwoitego zachowania się wobec kontrahenta. Szczególne znaczenie mają reguły uczciwości i rzetelności tzw. „kupieckiej”, których należy wymagać od przedsiębiorcy – profesjonalisty na rynku, a mianowicie przestrzegania dobrych obyczajów, zasad uczciwego obrotu, rzetelnego postępowania czy lojalności i zaufania. Zatem każda ze stron umowy pożyczki, a więc także udzielający pożyczki, powinien powstrzymać się od wszelkich zachowań, które świadczą o braku respektu dla interesów partnera lub wywołują uszczerbek w tych interesach”.

Banki w konstrukcji zawierania umów dopuściły się nielojalności, w konsekwencji naruszenia zaufania, a także czynności, które świadczyły o nierespektowaniu interesów kredytobiorców, w tym czynności presji i pośpiechu podczas zapoznawania się z dokumentacją.

Zgodnie z treścią art. 58 § 2 KC czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest nieważna od dnia nawiązania stosunku prawnego. Nieważnością może być dotknięta cała czynność prawna lub tylko część, wówczas pozostałe zapisy umowy pozostają w mocy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 czerwca 2013 roku w sprawie o sygn. akt IV CSK 699/2012 wskazał, iż „Skutkiem uznania danego postanowienia umownego za niedozwolone jest jego eliminacja ze stosunku prawnego jako niedozwolone jest ono bowiem bezskuteczne. Skutek przewidziany w art 58 § 2 KC jest odmienny i dalej idący. Sprzeczność czynności prawnej z zasadami współżycia społecznego czynność tę czyni bezwzględnie nieważną. Na bezwzględną nieważność czynności prawnej, umowy (lub jej części w sytuacji przewidzianej w § 3 tego przepisu) może powołać się strona tej czynności (umowy), a także każdy, kto ma w tym interes prawny”.

Oznacza to, że w braku innych argumentów (ich jednak nie brak), możliwe jest uzyskanie wyroku stwierdzającego nieważność umowy tylko za naruszenie samych zasad współżycia społecznego.

PS. W zeszły piątek już po publikacji artykułu, Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie XXV C 1163/19 ustalił, że umowa moich klientów zawarta na wzorcu umowy dawnego Polanku jest nieważna 😊

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Można go brać TUTAJ.


W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści