Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zaśmiecanie terenów w gminie Osielsko. Czy montowane będą fotopułapki?

Dodano: 06.12.2022 | 10:24

Na zdjęciu: Problem ze śmieceniem występuje w każdej gminie.

Fot. ilustracyjne

Zaśmiecanie terenów w szczególności leśnych to problem z którym walczą samorządy w całym kraju. W sprawę zaangażował się ostatnio radny Rady Gminy Osielsko Andrzej Matusewicz.

Radny Matusewicz skierował wniosek do władz gminy o montaż fotopułapek. – Liczne miejsca naszej gminy są zaśmiecone – twierdzi radny. –  Wnioskuję o montaż foto pułapek, wzorem tych stosowanych przez inne samorządy i np. Lasy Państwowe. Uważam, że każdy z nas radnych, jak i sołtysów wskaże w swoim terenie takie ulice czy zakątki, szczególnie upodobane przez śmiecących osielczan. Powinniśmy z tym procederem aktywnie walczyć – dodaje Andrzej Matusewicz.

Władze gminy przyznają, że sprawa nie jest taka łatwa. Na podstawie zebranych informacji ustalono, iż firmy sprzedające fotopułapki oferują jedynie ich serwis. Do konfiguracji, montażu i obsługi urządzeń (montaż na wysokości, zmiana lokalizacji, wymiana baterii w sezonie letnim co ok. 1-2 tygodnie, w porze zimowej co 4-5 dni, sczytywanie materiału oraz jego przeglądanie) gmina musiałaby wyznaczyć pracownika posiadającego badania wysokościowe. W Bydgoszczy wykonuje to Straż Miejska.

– Z rozeznania w gminach, w których funkcjonują fotopułapki, wynika, że ich zakup nie gwarantuje ustalenia sprawcy – informuje wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski. –  W przypadku zabezpieczenia nagrania, na którym widać proceder podrzucania odpadów, nie wystarczy przekazanie go policji. Procedura jest bardziej skomplikowana. Na południu Polski działają firmy zajmujące się wynajmem fotopułapek. Po rozmowie z pracownikiem jednej z nich ustalono, że bazuje ona na wynajmie pułapek na 1-2 tygodnie. Koszt wynajmu to około 120 zł/2 tygodnie. Do tego doliczana jest kaucja w kwocie wartości fotopułapki. Obsługa leży po stronie wynajmującego, tj. Gminy. Z zebranych informacji wynika, że obsługa fotopułapki nie jest sprawą prostą, a także nie można założyć, że jej skuteczność będzie zadowalająca – dodaje włodarz.

Gdzie zamontować fotopułapki w Osielsku?

Ponadto wójt twierdzi, że istotną sprawą jest miejsce montażu fotopułapki. Na podstawie wpływających do Urzędu Gminy zgłoszeń nie można jednoznacznie wskazać miejsca ich montażu. Jeśli fotopułapka zostałaby zainstalowana na gruncie gminnym, trzeba obowiązkowo zamontować oznaczenia, że teren jest monitorowany. Z prowadzonych przez tutejszy urząd interwencji statystyka jest następująca: zaśmiecanie terenów gminnych – 8 przypadków w 2021 roku i 3 w br., a w przypadku terenów prywatnych – 32 przypadki w 2021 roku oraz 23 przypadki  w br. Na działkach prywatnych urząd nie ma podstaw do instalowania fotopułapek.

– W związku z powyższym nie jestem przekonany, czy fotopułapki będą panaceum na ochronę gminy przed zaśmiecaniem – informuje Wojciech Sypniewski. – Najprostszym rozwiązaniem są kontrole przedsiębiorców oraz ogrodów działkowych, pod kątem zawartych przez nich umów na odbieranie odpadów, faktur/rachunków potwierdzających ich odbiór i takie kontrole są prowadzone. Natomiast obowiązek uprzątnięcia odpadów z terenów prywatnych należy do ich właścicieli i o takim obowiązku informujemy oraz dokonujemy sprawdzenia wykonania, do skutku – dodaje na zakończenie gospodarz gminy Osielsko.